Binadaki Sığınak Kiraya Verilebilir Mi, Kapıcı Dairesi Olarak Kullanılabilir Mi?

Binalarda yer alan sığınaklar ya da sığınak dairesi çoğu zaman tartışmalara neden olabilmektedir. Peki, sığınak dairesi depo olarak kullanılabilir mi, kiraya verilebilir mi?

Binadaki Sığınak Kiraya Verilebilir Mi, Kapıcı Dairesi Olarak Kullanılabilir Mi?

Bazı binalarda yer alan sığınak olarak adlandırılan bölümlerin kullanımları kat malikleri arasında tartışmalar yaşanmasına neden olabiliyor. Binaların sığınak olarak ayrılan bölümleri bazı binalarda depo olarak kullanılırken bazı binalarda ise kapıcı dairesi olarak kullanılıyor ya da kiraya veriliyor.

Son dönemde kiralık ev kıtlığı yaşanması üzerine sığınak olarak ayrılan bölümlere bile talep artışı yaşanırken konu hakkında yasal mevzuat hakkında beklenen açıklama Posta Gazetesi köşe yazarı Tamer Heper tarafından yapıldı.

APARTMANDA YER ALAN SIĞINAK KİRAYA VERİLEBİLİR Mİ, DEPO OLARAK KULLANILIR MI?

Bir takipçisi tarafından gelen "Sitemizde yöneticiyim. 700 metrekare boş duran sığınak var. Bunun yaklaşık 100 metrekaresini depo olarak kiraya vermek istiyoruz. Acaba mümkün müdür?" sorusuna yanıt veren Heper sığınakları ortak alan olduğunu belirtti.

31 Aralık 2010 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Sığınak Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik’in 13’üncü maddesinde “Yapıların en alt bodrum katlarında, toprağa oturan kısımlarında, içinde veya bahçelerinde yer üstünde ya da yeraltında yapılacak sığınaklar, kat maliklerinin müşterek mülkü olarak tapuya tescil edilir.

Sığınaklar 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nda belirtilen ortak alanlardan olup, bu hali ile yönetilir. Bu sığınaklar sığınmak amacı ile olsa dahi bağımsız olarak satılamaz, kiralanamaz, devredilemez ve amacı dışında kullanılamaz" ibarelerine atıfta bulunan Heper bu nedenle apartmanın çoğunluğu tarağından ortak karar alınsa dahi bu bölümlerin kiraya verilemeyeceği, depo ya da kapıcı dairesi olarak kullanılamayacağını dile getirdi.

SONRAKİ HABER