Binalarda Dış Cephe Isı Yalıtımı Yapmak ve Mantolama Zorunlu Mu? (Isı Yalıtım Yönetmeliği ve Mantolama Kanunu)

Eski binalarda enerji kimlik belgesi zorunluluğu için yasal süre tüm hızı ile devam ediyor. Peki, eski binalarda ısı yalıtımı ve mantolama yaptırmak zorunlu mu?

Emlak Haberleri 14.06.2019 - 19:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Eski binalarda enerji kimlik belgesi zorunluluğu için yasal süre tüm hızı ile devam ediyor. Peki, eski binalarda ısı yalıtımı ve mantolama yaptırmak zorunlu mu?

Eski binalarda oturan milyonlarca kişiyi ilgilendiren ısı yalıtımı yönetmeliği 2020 yılında hayata geçirilecek. 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile eski binalarda oturan kişiler evlerini kiraya veremeyecek ya da satamayacak! Enerji Kimlik Belgesi Nedir, Nereden Alınır?Binaların enerji verimliliğini ölçmek için başlatılan bir uygulama olup her binanın enerji performansını göstermek için kimlik belgesi verilmesini amaçlamaktadır. 28 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan "Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" metni ile beraber enerji kimlik belgesi için son başvuru tarihi 1 Ocak 2020 olarak revize edildi. Enerji Kimlik Belgesi almak isteyen binalar enerji kimlik başvurusu için yetki verilen danışmanlık firmaları tarafından belediyelere başvuru yapılmaktadır. Eski Binalarda Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu Mu?Enerji kimlik belgesi zorunluluğu için yayımlanan yönetmelik ile bina sakinlerine belirli süre tanınıyor. 1 Ocak 2020 tarihinden sonra enerji kimlik belgesi olmayan binalarda yer alan taşınmazların hiçbir şekilde kiraya verilmesi ya da satışı için izin verilmeyecek.  Yani evini satmak isteyen ya da evini kiraya verecek olan ev sahipleri binalarına mutlaka enerji kimlik belgesi çıkartmak mecburiyeti ile karşı karşıya kalacak. Bu nedenle bina sakinlerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yasal zorunluluğu beklemeden enerji kimlik belgesi çıkartmaları için uyarıda bulunuyor. Mantolama Yaptırmamanın Cezası Var Mı?Hayır, mantaloma zorunluluğu bulunmuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile “... 5.12.2008 Tarihli ‘Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’nin’ geçici 3. maddesine göre, -mevcut binalar ve inşaatı devam edip henüz yapı kullanma izni almamış binalar için Enerji Verimliliği Kanununun yayımı tarihinden itibaren on yıl içinde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenir- denilmektedir.Bu maddeye göre, mevcut binalar için 2.5.2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmesi gerekmektedir. Enerji kimlik belgesi düzenlenmesi mevcut binalar için yalıtım yapma zorunluluğu getirmemektedir...” böyle bir zorunluluğun olmadığı ilan edilmişti. Enerji Kimlik Belgesi Almamanın Cezası Var Mı?Enerji kimlik belgesi almayan kişilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan Enerji Kimlik Belgesi yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2020 tarihinden sonra evlerini satmalarına ya da kiraya vermelerine kesinlikle izin verilmeyecek. Çünkü tapuda yapılacak olan konut satış işlemleri ve tapu devir işlemleri ile kira sözleşmesi imzalanması gibi işlemlerde enerji kimlik belgesi olması zorunlu tutulacak. Mantolama Kanunu, Isı Yalıtımı Yönetmeliği Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği 

Emlak365.comEmlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@