Binalarda Isı Yalıtımı Yazda Kışta Tasarruf Sağlıyor! Yüzde 50'ye Varan Kazanç

Bina ısı yalıtımları çok önemli kazanımlar sağlayabiliyor. Öyle ısı tasarrufu ile parasını birkaç yılda çıkaran ısı yalıtımları hem doğanın hemde ekonominin korunmasına yardımcı oluyor.

Binalarda Isı Yalıtımı Yazda Kışta Tasarruf Sağlıyor! Yüzde 50'ye Varan Kazanç

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Korkmaz önemli açıklamalarda bulundu. Isı yalıtımın hem kişiye hemde ülke ekonomisine kazanımlası hakkında bilgi veren Çağdaş Korkmaz yalıtımların hem ısınma hemde soğutma amaçlı kullanılabildiğini söyledi.

ISI YALITIMLARI HEM EV BÜTÇESİNİ HEM ÜLKE EKONOMİSİ KORUYOR

Binalarda ısı yalıtımının sağladığı imkanlara dair açıklamalarda bulunan VERİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Çağdaş Korkmaz, yalıtımın hem ısınmada hemde soğutmada etkili olduğunu ve yüzde 50'ye varan kazanç sağladığını açıkladı. Isı yalıtımı yapılırken belli bir tutarda para yatırımı yapıldığını ifade eden Çağdaş Korkmaz yapılan yatırımın elde edilen tasarruf ile 3 yıl ile 5 yıl arasında geri kazanıldığını söyledi.

Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olması nedeniyle söz konusu tasarrufun çok önemli olduğunun altını çizen Korkmaz, yalıtımlar ile ciddi oranda tasarruf edilebileceğini aktardı.

Korkmaz konuşmasının devamında ısı yalıtımı ile ilgili bazı bilinen yanlışlar hakkında bilgi vererek "Isı yalıtımı daha çok ısıtma amaçlı, kış aylarında akla gelen bir unsur. İnsanlar yalıtımın sadece kışın faydalı olduğunu düşünebiliyor ama özellikle sıcak iklimli bölgelerde, ciddi klima kullanımı ve buna bağlı elektrik sarfiyatını da göz önünde bulundurduğumuzda yazın da yalıtım ön plana çıkıyor." ifadelerini kullandı.

Yüzde 50 Tasarruf Mümkün

Korkmaz konuşmasında ayrıca kış aylarında sağlanan tasarrufun yanında yalıtım ile yaz aylarında soğuk havanın korunmasında yüzde 50 tasarruf sağlanabileceğini aktadı.

SONRAKİ HABER