Binaların Dış Cephelerine Klima Takılması Yasal Mı, Bunu Yapan Komşular Nereye, Nasıl Şikayet Edilir?

Apartmanlarda veya sitelerde binaların dışında klima monte edilmesi çoğu zaman komşular arasında problem teşkil ediyor. Peki binaların dışına klima monte edilmesi yasal mıdır? 

Emlak Haberleri 08.09.2021 - 03:00 08.09.2021 - 03:00 Engin Uzunoğlu

Apartmanlarda veya sitelerde binaların dış cephelerine klima takılabilmektedir. Apartman sakinleri de bu durum nedeniyle tartışmalar yaşayabilmekteler. Bazı kat malikleri ortak alan olan duvarlara klima monte edilmesini hoş karşılamayabiliyorlar. Peki binaların dış cephelerine klima takılması yasal mı? 

BİNALARIN DIŞ CEPHESİ ORTAK KULLANIM ALANIDIR

Apartmanlarda veya sitelerde ortak kullanım alanlarından tüm kat malikleri yararlanabilmektedirler. Burada her kat malikinin eşit kullanım hakkı bulunmaktadır. Apartmanlarda veya sitelerde bir kat maliki ortak kullanım alanlarını istediği gibi kullanamaz. Yasal olarak buna hakkı yoktur. Burada komşuluk hukuku esas alınmaktadır. Binaların dış cepheleri de ortak kullanım alanı olarak kabul edildiği için burada kimse keyfi bir uygulama yapamaz. 

YARGITAY'IN KLİMA KARARI

Binaların dış cephelerine takılan klimalar için Yargıtay tarafından geçmişte emsal bir karar verilmiştir. Buna göre Yargıtay binaların dış cephesini ortak kullanım alanı kabul ederek buralara klima takılmasını yasalara uygun bulmamaktadır. Evlerin pencereleri balkon kısımları varken binaların dış cephelerinin delinerek monte edilmeleri Yargıtay tarafından tecavüz niteliğinde olduğu kabul edilmiştir. 

BİNALARIN DIŞ CEPHELERİNE KLİMA TAKILMASI YASAL MI?

Binaların dış cephelerine klima takılması uygulaması Yargıtay engeline takılmaktadır. Yargıtay böyle bir uygulamayı yasal olarak değerlendirmemiştir. Böyle bir durumda bulunan kat malikleri bu klimaları yasal çerçeveye göre uygun yerlere takmalılar. Aykırılık olması durumunda her kat malikinin komşusunu şikayet etme hakkı bulunmaktadır. 

BİNA DIŞ CEPHESİNE KLİMA TAKAN KOMŞULAR NASIL ŞİKAYET EDİLİR?

Binaların dış cephelerine klima takan komşuları şikayet etmek isteyenler bunun yollarını merak ediyorlar. Bu durumda olan kat malikleri komşularını yaşadıkları bölgede Sulh Hukuk Mahkemesine şikayet edebilirler. Bu şekilde binaların dış cephesine takılı klimaların kaldırılması temin edilebilir. Mahkeme bu şikayeti değerlendirip iddiaya hak vermesi durumunda klima sahibi kat malikine 30 gün süre vermektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@