Binasını Yıktırmak Yerine Güçlendirmek İsteyen Hak Sahiplerine Emlak Katılım Finansmanı

Binasına yapı testi uygulayan ve yıkılmadan güçlendirmek isteyen hak sahiplerine Emlak Katılım Bankası, kentsel dönüşüm kapsamında bina güçlendirme finansmanı sağlıyor.

Emlak Haberleri 01.02.2022 - 11:46 01.02.2022 - 11:46 Mustafa Karagöz

Kentsel dönüşüm alanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yanında bankalarında özel destek finansman yada kredileri de bulunuyor. 

Emlak Katılım Bankası'da bu kapsamda bina sakinlerine konut bina güçlendirme finansmanı sağlıyor. Peki bina güçlendirme finansmanı nedir? Nasıl kullanılır, özellikleri nelerdir? 

BİNA GÜÇLENDİRME FİNANSMANI

Kentsel dönüşüm çerçevesinde yapı dayanıklılık testi yaptıran bina sakinleri, binanın dayanıklılık durumuna göre farklı kararlar alabilir. Bu kararların ilki binanın yıkım sürecinin başlatılması ve yeni bina yapımı olabilir. Bunun yanında, bina sakinleri binanın güçlendirilmesini de isteyebilirler. Konut güçlendirme durumunda ise oluşan masraflar için Emlak Katılım Bankası'nın özel bir finansmanı bulunuyor. 

Banka kentsel dönüşüm alanında sağladığı finansmana ilişkin tüm detayları resmi web sayfasından duyurdu. Vatandaşların hangi amaçla ve hangi özelliklerde finansman kullanabileceğini ilan eden banka şu maddeleri sıraladı. 

* Kentsel dönüşüm bina güçlendirme finansmanı riskli yapılar için uygundur.

* Bu finansmanı hak sahipleri mevcut binanın yıkılmadan güçlendirme yöntemleriyle güçlendirilmesi amacıyla kullanılır.

* Güçlendirme maliyeti kat maliklerince finanse edilir. 

* Geri ödeme süreci banka ile bina sakinlerinin planlamasına göre yapılır.

* Kat malikleri tarafından yapılan peşin ödemeler/peşinatlar ve Emlak Katılım tarafından kullandırılan finansmanlar müteahhitin Emlak Katılım’a rehinli bloke hesabında toplanır ve Emlak Katılım tarafından ilerlemeye bağlı hakkediş usulü serbest bırakılır.

* Geri ödeme sürecinde uzun vadeli ödeme planı sunulabilir.

BAŞVURU İŞLEMLERİ

Bina sakinleri Emlak Katılım Bankası şuberinden hem başvurularını yapabilir hemde söz konusu finansmanın kar payı oranlarına dair detaylı bilgi edinebilir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@