Binlerce kişi bilmiyor! SGK'da kalan toplu paranızı tek bir dilekçe ile alabilirsiniz!

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından yapılan toplu para iadeleri için tek bir dilekçe yazmak yeterli oluyor. SGK'da kalan paranızı bir an önce alabilirsiniz.

Finans 07.06.2022 - 17:25 07.06.2022 - 17:25 Büşra Uluşen

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sigortalı kişilere bazı şartlar karşılandığı takdirde para iadesi yapıyor. Bu noktada farklı kalemlerde ödeme yapılıyor. SGK toplu para ödemesi yapmak için gereken şartları açıkladı. Şartları öğrenmek ve toplu para iadesinden faydalanabilmek için haberimizin devamını okuyabilirsiniz. 

SGK'da kalmış paranız olabilir! Toplu alabilirsiniz

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK, belirlenen şartlar karşılandığında vatandaşlara toplu para iadesi yapıyor. Vatandaşlar, bugüne kadar ödedikleri parayı bir çırpıda geri alabiliyorlar. 

Türkiye'de emekli olabilmek için öncelikle prim ve yaş şartını taşımak gerekiyor. Bu iki şartı sağlayamayan kişiler ise talep ettikleri zaman para iadesi alabiliyorlar. SGK'nın buradaki amacı, ödeme yapmış olan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi olarak ifade ediliyor. 

sgk para2

SGK'dan nasıl toplu para alırım?

Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödenen prime esas kazançlar için alt ve üst sınır uygulanmaktadır. Burada prime esas kazancın en az asgari ücret olması ve en fazla da brüt ücretin 7.5 katı olabilme imkân veriliyor. 2020 yılına bakıldığında sosyal güvenlik primlerinin 2 bin 943 lira ila 22 bin 725 lira arasında değişen tutarlarda ödendiği biliniyor. Bu noktada SGK, emekli aylığını prime esas kazanç tutarı üzerinden bağlamaktadır. Asgari ücretin 7.5 katının üstünde olan kazançların emekli aylığı bağlanırken bir önemi yoktur. 

sgk toplu para-2

SGK'dan toplu para almak isteyenlerin, birden fazla işverene bağlı çalışanların hizmet sürelerinin aylık 30 günü geçmemiş olması gerekiyor. Burada, prime esas kazanç tavanını aşan tutarlar için yatırılan sosyal güvenlik primleri ve işsizlik sigortası primleri iade edilmektedir. 4/a'lı çalışanlar için işçi adına yüzde 14 oranında sosyal güvenlik primi, yüzde 1 oranında da işsizlik sigortası primi yatırılmaktadır. 

Dilekçe şartı...

Tavanın üzerindeki kazançlardan işçi adına kesilen primlerin iade alınabilmesi için kişilerin dilekçe yazarak başvuru yapması gerekiyor. Bunun için kişinin kesinlikle dilekçe yazması gerekmektedir, aksi durumda SGK otomatik olarak ödeme yapmamaktadır. ,

Öte yandan tavanı aşan kazançlar için ödenen primlerin iadesinde 10 yıllık zaman aşımı uygulanmakta fakat bu durum iade sırasında faiz olarak uygulanmamaktadır. 

sgk para

Kimler SGK'dan toplu para alabilir?

SGK'dan toplu para almak isteyenler, yaşını doldurduğu halde prim günleri yetmediği için emekli olamayanlara ise yatırdıkları primler için toplu ödeme alacaklarını bilmelidir. Tavan kazancın zerindeki prim iadesi hemen yapılabiliyor ancak toplu ödeme emeklilik yaşı dolduktan sonra gerçekleşiyor. 

Yaş şartını karşıladığı halde emekli olamayan kişilere ise yalnızca malullük, yaşlılık ve ölüm aylığı için ödenen primler iade edilmektedir. GSS için kesilen primlerin iadesi yoktur. SGK tarafından yapılan toplu ödemeler, o yılın enflasyon ve gelişme hızına göre güncellenmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@