Bir Daha Cesaret Edemeyecekler! Stokçuluk Yapanlara Milyonlarca Lira Ceza Geliyor!

Market fiyatlarında artış yaşandığı dönemde stokçuluk yaparak gelir elde edenlere kötü haber. Meclis'e taşınan teklif ile stokçulara 2 milyon lira para cezası uygulanacak.

Finans 05.01.2022 - 11:43 05.01.2022 - 11:43 Büşra Uluşen

Türkiye'de Kasım ve Aralık aylarında market fiyatları hızla arttı. Özellikle ayçiçek yağı, un, şeker, bakliyat ve kahve fiyatları 2021'in ilk ayına nazaran 2-3 kat artış gösterdi. 

Fiyatlar artınca hem vatandaş hem de market zincirleri bu kez de stokçuluğa başladı. Marketlerde çoğu üründe stokçuluk yapılması nedeniyle satışlara kota getirildi. Buna gerekçe olarak da ürünlerden her vatandaşın yararlanması gösterildi. Ancak durum görünenden farklı. 

Market zincirleri, daha önce üreticiden ucuza aldığı ürünü fiyat artınca pahalıya satmak için stokçuluğa başladı. Bu durumda vatandaşlar da ürün fiyatlarının her gün değişmesi nedeniyle aynı ürünü stoklamaya başladı. 

market stokçuluk yasası

STOKÇULARA CEZA GELİYOR!

Stokçuluğa karşı caydırıcılığın artırılması içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nun gündemine geldi. Meclis'te görüşülen teklif ile üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık oluşturan, piyasa dengelerini bozan ve serbest rekabeti baltalayan faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyen faaliyetlerde bulunanlara 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak. 

Meclis'e sunulan teklif için görüşmelerin bu hafta tamamlanarak stokçuluk yasasının çıkması bekleniyor.

market stokçuluk 2

Geçtiğimiz ay Meclis'e sunulan teklis, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Taii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda kabul edilmişti. 

Stokçuluk yasasının çıkmasıyla iyi niyet taşımayan ve stokçuluk yaparak haksız kazanç elde eden, rekabet düzenini bozan kişilere ve market zincirlerine yönelik 2 milyon liraya varan ceza söz konusu olacak. Yasa ile zincir marketler artık fiyatları istedikleri doğrultuda yükseltemeyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@