Bir gün ile emeklilik maaşı 12 ay daha önce bağlanıyor! SGK'lı herkesin bilmesi gerekiyor

Emekli maaşı almak için uğraşan vatandaşlar için bir gün bile 1 yıl - 12 ay daha erken emeklilik sağlayabiliyor. Tüm çalışanların bilmesi gereken o detayları iş ve sosyal güvenlik uzmanı açıkladı.

Bir gün ile emeklilik maaşı 12 ay daha önce bağlanıyor! SGK'lı herkesin bilmesi gerekiyor

Çalışma hayatında yer alan tüm kadın ve erkek çalışanlar eğer 1999 yılı öncesinde işe girmişlerse bir günlük sigorta başlangıç değişimi bile çok daha erken yaşta emekli olunmasını sağlıyor. Gün ay yıl hesabına göre belirlenen emeklilik yaşında kritik tarihler SGK tarafından tek tek ilan edilmiş durumda. SGK Uzmanları da bu tarihler üzerinden kişilerin ne zaman ve hangi şekillerde emekli olabileceklerini öğrenebilirler.

BİR GÜNLÜK SİGORTA İLE DAHA ERKEN YAŞTA EMEKLİLİK

Bir günlük sigortanın önemlini SGK Uzmanı Ekrem Sarısu bir soru üzerinden yanıtladı. Kendisine gelen bir soruda, çalışan ilk işe giriş tarihini sadece yıl olarak ilan etti. Uzman ise hesaplamanın gün ay yıl şeklinde yapıldığını vurguladı.

Sorulan sorunun açıklama kısmında "1970 doğumluyum. SSK girişim 1992’de oldu. 9130 gün prim ödemem var." ifadelerine yer verdi. Soruda ise ne zaman emekli olabileceğini sordu.

Uzman isim soruya verdiği açıklamasında "Sigorta başlangıcınızı tarih (gün, ay, yıl) olarak bildireceğiniz yerde sadece yıl olarak belirtmişsiniz. Prim ödemeniz yeterli. Bundan sonra prim ödemeseniz de başlangıç tarihiniz 23 Kasım’dan önceyse 2023’te 53 yaşınızı, sonraysa 2024’te 54 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." bilgisini verdi. Bu açıklama kapsamında çalışanlar bir gün daha önce sigortalı olmaları durumunda daha erken emekli olabilirler.

İLK İŞE GİRİŞ TARİHİNİ DEĞİŞTİRME ŞANSINIZ VAR! 1999 ÖNCESİ DİKKAT

1999 yılı ve öncesinde işe girenler için askerlik ve doğum borçlanması ilk işe giriş tarihinin değişmesine neden oluyor. Sigorta başlangıcından önce askere giden yada doğum yapan erkek ve kadın çalışanlar borçlanma ile tarihleri öne çekebilirler. Kritik dönemin önüne geçilmesi durumunda ise çalışanlar 1 2 3 yıla kadar daha erken emekllik kazanabilirler.