Bir Suriyeli Çıkışı da Gerçekçi Olmaz Diyen Davutoğlu'ndan Geldi

Siyasetin gündeminde olan Suriyeli mülteci tartışmalarına bir açıklama da Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'ndan geldi.

Gündem 20.04.2022 - 12:06 20.04.2022 - 12:07 Gülşah Konuk Akın

Bir süredir siyasilerin en önemli gündem maddelerinden biri Suriyeli mülteci konusu. Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve son olarak da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan açıklama geldi. Tartışmalar devam ederken Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da konuya dahil oldu.

KULAĞA HOŞ GELEBİLİR AMA GERÇEKÇİ OLMAZ
Ahmet Davutoğlu, İzmir'de bir kafede basın toplantısı düzenledi. Suriyeli mülteciler konusuna değinen Davutoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunda aldığı kararlar olduğunu hatırlatarak: "Mülteciler konusunda, genel göç bağlamında bütün dünyada sorunlar var. Türkiye'de de var. Takip edilmesi gereken yol açıktır. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 18 Aralık 2015'te aldığı karara göre, Suriye'de tarafların hepsinin katıldığı bir geçiş hükümeti kurulmak durumunda. Bu geçiş hükümetinde muhalefet de olacak, rejim de olacak. Bu karar 7 yıldır uygulanmıyor" dedi. Burada yapılması gerekenin Birleşmiş Milletler nezdinde bir girişimde bulunup, bu kararın uygulanmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Önceliğin Suriye'de barışın tesis edilmesi olduğunu söyleyen Davutoğlu, bu ortam sağlanmadan mültecilerin gönderileceğini söylemenin kulağa hoş geldiğini fakat gerçekçi olmadığını vurguladı. Birleşmiş Milletler'in teminatı olmadan Suriye'ye gönderilecek mültecilerin yine karşı tarafa geçeceğine, ya Türk askerinin yanında ya da YPG güçlerinin olduğu tarafta olacağını belirtti ve önce Suriye'ye barış getirmek için çaba sarf edilmesi gerekiyor açıklamasında bulundu.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@