Bir Ülkeden Daha Bitcoin Hamlesi Geldi! Bitcoin Artık Bu Ülkenin De Yasal Para Birimi!

Dünyanın ilk ve piyasa değeri ile lider kripto para birimi olan Bitcoin, bir ülke tarafından daha yasal para birimi olarak kabul edildi. Güçlü ekonomiye sahip ülkelerin Bitcoin ile savaşı bitecek mi?

Finans 28.04.2022 - 16:54 28.04.2022 - 16:56 Duygu Dilan Duman

Kripto para piyasalarında 2022 yılı birçok çelişki ile geçmeye devam ediyor. Henüz tüm dünyada tam olarak net bir konuma gelemeyen kripto paralar, bazı ülkelerin resmi para birimi olurken, Rusya, Fransa, Çin ve ABD gibi ülkelerden gelen sert kararlar ile mücadele ediyor. Bitcoin’i son olarak El Salvador’dan sonra bir ülkenin daha yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından piyasalarda etkisi değerlendirilmeye başladı.

Bitcoin Bir Ülkede Daha Yasal Para Birimi Oldu!

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ulusal meclisi tarafından alınan yeni bir karar ile Bitcoin bir ülke tarafından daha yasal para birimi olarak kabul edildi. El Salvador’un ardından Bitcoin’i yasallaştırma hazırlığı içine giren başka bir ülke daha olması ise piyasalarda olumlu karşılandı. Konuya ilişkin yapılan oylamada kripto para birimine yönelik düzenleme kabul edilerek, ülkenin iki farklı resmi para birimine sahip olacağı açıklandı. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yasal ödeme aracı olan Bitcoin, piyasalarda ise gün içinde toparlanma eğilimi gösterdi.

IMF Bitcoin’in Tehlikeli Olabileceğini Belirtmişti!

bitcoin-13

El Salvador’un ardından Orta Afrika Cumhuriyeti tarafından da Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi akıllara IMF’nin yorumunu getirdi. IMF’nin söz konusu hamle sonrasında yaptığı açıklamada; finansal istikrar, bütünlük ve tüketici haklarının korunması konusunda Bitcoin’in tehlikeli olabileceğini açıklamıştı. Şu anda El Salvador ve Orta Afrika Cumhuriyeti dışında yasal ödeme aracı olarak kullanılan Bitcoin, Ukrayna tarafından da bağış olarak kabul ediliyor.

Bitcoin (BTC) Kaç Dolar?

Bitcoin’e yönelik ülkelerden gelen yeni hamleler sonrasında fiyatında da hareketlilik devam ediyor. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin de yasal para birimi olarak kabul etmesinin ardından Bitcoin’in fiyatı 28 Nisan Perşembe gününde 39 bin 670 dolar seviyesine kadar çıktığı görüldü. Ancak Bitcoin ve diğer altcoinlerde belirsizlik hala devam ediyor.  

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@