Bir Yandan FED Bir Yandan Enflasyon! Merkez Bankası Mayıs Ayında Faiz Yükseltecek Mi, TCMB Faiz Kararı Ne Olur?

Ekonomistlerin enflasyon rakamları sonrası faiz yorumları tahminleri geldi. Merkez Bankası Mayıs ayı PPK toplantısı öncesi faiz kararı ne olur, TCMB faiz artırırsa dolar kuru, altın fiyatları ne olur?

Finans 05.05.2022 - 12:40 05.05.2022 - 12:41 Gülcan Özer

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş sonrasında gözler bir kere daha Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Mayıs ayı faiz kararına çevrildi. Dün açıklanan Amerikan Merkez Bankası FED faiz kararı ile 50 baz puanlık faiz artışı hamlesinin gelmesi ile TCMB'nin açıklayacağı kararın önemi daha da artmıştı. 

Bugün ise Türkiye'de resmi enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlara göre ne yazık enflasyon yükselişini sürdürdü. Ekonomistlerin de beklentisini aşan rakamlar sonucunda yıllık enflasyon yüzde 70 seviyesine dayanırken TCMB politika faiz oranı ile enflasyon arasındaki negatif faiz farkı da yükseldi. Açıklanan enflasyon rakamı sonrasında ekonomistlerin Mayıs ayı faiz kararı tahminleri de yükseldi. 

EKONOMİSTLERİN NİSAN AYI ENFLASYONU VE MERKEZ BANKASI 2022 FAİZ KARARI TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ OLDU?

Merkez Bankası tarafından açıklanan enflasyon raporu sonrasında yıllık enflasyonun yüzde 69,97 seviyesine ulaşması ile gözler Merkez Bankası faiz kararına çevrildi. Ekonomistler enflasyonda yaşanan yükseliş ve FED tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında Merkez Bankası tarafından Mayıs ayı PPK toplantısı ile faiz artırımı kararı çıkmasının artık zorunlu bir hale geldiğini belirtiyorlar. 

özgür demirtaş faiz yorumu

Ekonomist Özgür Demirtaş sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile "Fed faizleri 50 baz puan arttırdı. Artık Türkiye’nin akıllara zarar faizi sabit tutma inadı feci zarar yazıyor. Günün birinde Türkiye faiz arttırmak zorunda kalacak. Biz de soracağız: Bunca enflasyonu, Bunca Dolar/TL patlamasını, Bunca krizi, “Bir inat” yüzünden niye yaşadık…" diyerek faiz artışının artık zorunlu olduğunu söyledi. 

tunç şatıroğlu faiz kararı

Ekonomist Tunç Şatıroğlu ise yapmış olduğu açıklama ile "Faiz indirimlerinin sonucu sefalet olacak dediğimde bana şunları diyen meczuplar nerede? Koskoca devletten daha mı iyi bileceksin? Bin yıllık devlet aklı var, elbet bir bildikleri vardır. Çin nasıl kalkındı haberin var mı? Sıkıntı çekeceğiz ama cari açık kapanacak. Turan taktiği" dedi. 

nisan ayı enflasyonu şenol babuşcu

Ziraat Bankası eski genel müdür yardımcısı ekonomist Şenol Babuşcu ise farklı kurumların açıkladığı enflasyon rakamlarını değerlendirerek "hangisi doğru?" sorusunu yöneltti. Rakamlar sonrasında ekonomistlerin ortak görüşü ise enflasyon ile faiz arasında oluşan yüksek fark nedeni ile artık faiz artırımı kararının zorunlu olduğu yönünde oldu. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@