Bir Yolu Daha Var! Genç, Yaş Şartsız Emeklilik 2 Şekilde Mümkün SGK Mevzuatında Yeri Var

Genç yaşta emeklilik 2022 SGK mevzuatında bulunuyor. Yaş şartı olmadan 10 yılda emeklilik ile ek prim hakkı ile en erken emekli olma yöntemleri mümkün. Erken emeklilik için tüm yollar.

Finans 12.02.2022 - 12:08 12.02.2022 - 12:08 Mustafa Karagöz

2022 yılı SGK mevzuatında yaş şartsız erken emeklilik için 2 yöntem bulunuyor. Çalışanların eksik şartlarla emeklilik hakkı elde edebilmeleri için ise 3 farklı yöntem bulunuyor. Emeklilik hayali kuranlar için Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sunduğu emeklilik haklarını, nasıl ve hangi durumlarda geçerli olduğunu, çalışanların mutlaka bilmesi gereken yasal düzenlemeleri paylaşıyoruz. 

SGK'DAN ERKEN EMEKLİLİK DUYURUSU 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan normal şartlarda emekli olabilmek için kadın erkek farketmeden 3 esas koşulun aynı anda sağlanıyor olması gerek. Bu 3 temel şart prim şartı, gün şartı ve yaş şartı. Ancak bu şartların esnetildiği durumlar var. Bu durumda çok daha erken veye eksik koşullarla emeklilik mümkün oluyor. 2022'de vatandaşların başvuru yapabilecekleri o fırsatlar. 

Bir Yolu Daha Var! Genç, Yaş Şartsız Emeklilik 2 Şekilde Mümkün SGK Mevzuatında Yeri Var 2

İSTER 39 İSTER 49 YAŞ ŞARTSIZ EMEKLİLİK HAKKI

Yaş şartı olmadan emekli olmak mümkün ancak tek bir durumda sağlanır. SGK çalışanların sağlık durumlarının kötü olduğunu bildirmeleri durumunda, onları hastaneye yönlendirir. Gerçekleştirilen sağlık kontrollerinde çalışma gücünde yüzde 60'lık bir kayı olduğu tespit edilirse çalışanlara erken emeklilik sağlanır. Bu emeklilik için sadece 10 yıl sigortalılık ve 1800 gün prim şartı olması yeterlidir. 

Emekli Eden Hastalıklar

Kanser Türleri, Epilepsi, Demans, Beyin tümörleri, Parkinson sendromu, Zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı), Şizofreni, Bipolar bozukluk, Görme azlığı, Yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları, Anemi, Kol, bacak gibi organ kaybı, Behçet hastalığı, Karaciğer nakli, Solunum sistemi hastalıkları.

Bir Yolu Daha Var! Genç, Yaş Şartsız Emeklilik 2 Şekilde Mümkün SGK Mevzuatında Yeri Var 3

DAHA ERKEN EMEKLİ OLAN KADIN VE ERKEKLER

Çalışma koşulları çalışanların emeklilik şartlarını belirler. Bazı meslekler yıpratıcı meslek grubunda olduğu için o meslek gruplarında çalışanlara ek prim yazılır. Örneğin maden işçileri 1 yıl çalışmaları durumunda 6 aylık ek prim hakkı kazanırlar. Bu durumda 10 yıllık çalışma ile 15 yıllık prim ödenmiş olur ve erken emeklilik sağlanır. 

Yıpratıcı Meslekler

Asit üretimi yapılan işyerleri, yer altında çalışanlar, cıva üretimi işleri sanayisinde çalışanlar, basın kartı yönetmeliğine göre çalışan gazeteciler, çimento fabrikası, cam fabrika ve atölyelerinde çalışanlar, radyoaktif ve doğal ve yapay radyoaktif maddeler, Demir ve çelik fabrikalarında çalışanlar. 

Bir Yolu Daha Var! Genç, Yaş Şartsız Emeklilik 2 Şekilde Mümkün SGK Mevzuatında Yeri Var

YAŞ ŞARTIYLA ERKEN EMEKLİLİK FORMÜLLERİ

Yaş şartıyla emeklilik formülleri yaş haddi ile emekliliktir. Bu emeklilik yöntemlerinde yaş şartı uygulanır ancak eksik primle daha kısa sürede emekli olunması sağlanır. Yaş şartını sağlayan prim yüzünden emekli olamayanlar bu şekilde emekli olabilirler. 

15 Yılda Emeklilik; En avantajlı emekliliktir. 3600 gün, 15 yıl sigortalılık şartıyla ve 1999 Eylül öncesinde işe girmiş olmak koşuluyla uygulanır. 

25 Yılda Emeklilik: 1999 sonrası 2008 öncesi işe girenler için 4500 gün, 2008 sonrası işe girenler için ise 5400 gün şartıyla başvuru yapılır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@