Birikimi Bankada Olana Tatlı Para! Doların Kıvılcımı Faizi Patlattı, 32 Günlük Vadeli Mevduat Faizi Zirveye Fırladı

Merkez Bankası faiz kararı Eylül 2021 açıklaması öncesi bankalardan sürpriz faiz atağı geldi. 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları yükseldi. En yüksek faiz hangi bankada?

Finans 22.09.2021 - 08:39 22.09.2021 - 08:40 Gülcan Özer

Bankada parası olanlara müjdeli haber geldi! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Eylül ayı faiz kararı öncesinde beklentiler biraz daha belirginleşmeye devam ederken bankalar da kendi pozisyonlarını aldı.

Vadeli mevduat hesaplarında tuttukları limiti arttırmak isteyen bankalardan bazıları faiz güncellemesi yaparak oranları yükseltti. Birikimini bankada tutanlar için paradan daha yüksek faiz getirisi elde etme imkanı doğdu.

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKA YÜZDE 20 BARAJINI AŞTI! 

Yapılan faiz güncellemesi sonrasında bankaların 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranları için yükseliş yaşandığı görüldü. 2019 senesinden sonra atılan adımlar ile faiz oranlarında düşüş yaşanırken sonrasında patlak veren koronavirüs salgını nedeni ile parasal genişleme politikası izlenmeye başlanmış, hem kredi faiz oranları hem de vadeli mevduat hesabı faiz oranları büyük bir hızla düşüşe geçmişti. 

Geride bıraktığımız senenin Haziran ayında dibe vuran faiz oranları sonrasında dolar kuru, altın fiyatları ve enflasyon rakamlarında yaşanan sert yükseliş ile beraber Merkez Bankası tarafından uygulamaya alınan parasal sıkılaşma politikası ile ise hızlı bir uçuşa geçmişti. Özellikle de dolar kurunu düşürmek ve dolar hesaplarını bozarak TL'ye dönüşü sağlamak adına 32 günlük vadeli mevduat hesabı faiz oranlarında sert bir yükseliş yaşanmıştı. 

en-yüksek-faiz-veren-banka

Bugün yapılan son güncelleme ile beraber en yüksek faiz veren banka Alternatif Bank olurken en yüksek vadeli mevduat hesabı faiz oranı ise yüzde 0.50 ek faiz ile beraber yüzde 20,25 faiz uygulanan Alternatif Bank Vov + Hesap oldu. 

200 BİN TL AYLIK FAİZ GETİRİSİ NE KADAR, KAÇ TL?

Yükselen faiz oranları ile beraber parasını bankada tutanların elde edeceği aylık net faiz getirisi rakamı da yükselmiş oldu. Vov + hesap ile yüzde 20.25 faiz verilirken bankaların ortalama faiz oranı ise yüzde 19,50 seviyesine yükseldi. 200 bin liranın aylık faiz getirisi ise yüzde 19,50 üzerinden hesaplanmas dahi 3 bin 248 liraya fırlamış oldu. 

32-günlük-en-yüksek-faiz-veren-bankalar

Böylelikle 200 bin lirasını bankaya yatıran bir kişinin aylık faiz getirisi asgari ücret olarak ödenen 2 bin 825 lira rakamını dahi aşmış oldu. Bankaların faiz oranlarında yapılan güncellemelerin devam etmesi bekleniyor...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@