Birikimini TL'ye Çevirenlere Yüksek m2'li, Ucuz, İmarlı İmarsız Arsa Fırsatları

Parası olup liraya geçen ve başka bir alanda değerlendirmek isteyenler için kamu kurumlarının gayrimenkul satış ilanları önemli yatırım fırsatları sunuyor. Son ilanların tamamı Emlak365'te.

Emlak Haberleri 18.12.2021 - 12:53 18.12.2021 - 12:53 Mustafa Karagöz

Türk Lirası yerine farklı bir alanda birikim yapan ve piyasalarda oluşan son hareketlenme sonrası yeniden yatırım araçlarını bozdurma başladılar. Oluşan süreçte yeni bir yatırım aracı arayanlar için ise farklı seçenekler mevcut. Bu seçeneklerin başında ise toprak yatırımı geliyor. 

KAMU KURUMLARINDAN 2021 SON LİSTELERİ

Kamu kurumları ise bu dönemde daha önceden karar verdikleri satışları gerçekleştiriyorlar. 

m2 fiyatı olarak oldukça uygun satışlar yapan kurumlar başta imarlı arsa olmak üzere çok farklı türlerde toprak satışı yapıyorlar. Türkiye'nin farklı noktalarında yer alan gayrimenkullerin satışları ise ihale usulü oluyor. 

İhale katılımları bazı dönemlerde çok az olduğundan piyasaya göre çok daha uygun fiyatlarla arsa satışları oluyor. 

Arsa satışlarında herhangi bir öncelik hakkı olmuyor. Kurumlar satışlarında belli bir muhammen bedel üzerinden arsanın satışını gerçekleştireceğini ilan ediyorlar. Bunun yanında farklılık gösteren tek husus, arsaların açık teklif usulü ile yada kapalı teklif usulü ile satışları oluyor. 

İHALE İLANLARINI NEREDEN TAKİP EDEBİLİRİM?

Kamu kurumlarının hazine arsa ve arazilerini yakından takip etmek isteyenler farklı alternatif yolları tercih edebilirler. 

Milli Emlak Müdürlükleri tarafından yayımlanan arsa, arazi, tarla ve benzerin satış ilanlarının tamamı kurumun resmi sitesinden duyurulur. Milli Emlak Müdürlüğü yazarak kurumun web sitesine ulaşabilirsiniz.

Ancak satış ilanlarının tamamı milli emlak müdürlüklerinden gelmiyor. Belediyeler, SGK, DSİ, VGM, KGM gibi birçok kurum kendisine ait arazisini satmak için duyuru yayımlıyor. Bu tüm kurumların duyurularının tamamı ise basın ilan kurumundan ilan ediliyor.

SON İLANLARIN LİSTESİ

Aralık ayının son iki haftası kapsamında ilan edilen duyuruları ile bu duyuruların hangi kurumlar tarafından yapılacağını tablo olarak paylaşıyoruz. 

arsa satışları 2021 son ilanlararsa satışları 2021 son ilanlar 2arsa satışları 2021 son ilanlar 1

İHALELERE KATILMAK İÇİN

İhalelere katılmak için ilk olarak kurumların ilanlarını incelemeniz gerek. Basın İlan Kurumu yada Milli Emlak Müdürlükleri üzerinden başvuru duyurularına ulaşacak olanlar ilk olarak fiyat, arsanın genel özelliklerini inceleyecek ve daha sonra kendilerine uygun olup olmadığını belirleyecekler. Herhangi bir yatırım aracı için istekli olacak olan vatandaşlar önce ihaleyi yayımlayan kuruma giderek şartname alacak daha sonra başvuru ücreti ödeyecek en son istenilen evrakları kuruma iletecek. Başvurular böyle tamamlanacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@