Birinci, İkinci, Üçüncü Derece Akraba Ne Anlama Gelir? Akrabalık Dereceleri Nelerdir?

Akrabalık dereceleri hukuki açıdan büyük önem arz etmektedir. Günlük hayatta sık sık duyduğumuz birinci, ikinci üçüncü derece akraba nedir? Haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık.

Gündem 18.03.2022 - 19:01 18.03.2022 - 19:01 Büşra Uluşen

Toplumda akrabalık ilişkileri oldukça önemlidir. Bu önem sırasına göre de akrabalık dereceleri belirlenmiştir. Günümüzde sık sık birinci derece, ikinci derece ve üçüncü dereceden akraba gibi sözleri sık sık duymaktayız. Aşina olduğumuz ancak anlamını tam olarak bilmediğimiz akrabalık dereceleri ne anlama geliyor?

BİRİNCİ, İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ DERECEDEN AKRABA NEDİR?

Akrabalık ilişkilerinin derecelendirilmiş olması, hukuki açıdan gereklidir. Günlük ilişkilerde de akraba yakınlıkları söz konusudur ancak burada bahsedilen birinci, ikinci ve üçüncü dereceden akraba terimleri hukuki boyutlarda değerlendirilmektedir. 

Birinci dereceden akraba çekirdek aileyi oluşturan anne, baba ve çocuklardır.

İkinci dereceden akraba, çekirdek ailenin bir üst sınıfında olan kişileri kapsar. Bu kişiler dede, anneanne, babaanne, torun ve kardeşlerdir. 

Üçüncü dereceden akraba ise soy ağacının biraz daha dışında kalan kişilerden oluşur. Dayı, amca, teyze, hala, yeğen ve kuzenler gibi. 

AKRABALIK DERECELERİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Akrabalık dereceleri hukuki açıdan oldukça önemlidir. Miras, velayet ya da suç unsuru oluşturacak durumlarda akrabalık dereceleri öne çıkmaktadır. Bu sebeple derecelendirme yapılırken kesinlikle karıştırılmaması ve doğru bilinmesi gerekir.

Miras ya da velayet gibi konularda oldukça önemli olan birinci dereceden akraba anne, baba ve çocuğu kapsamaktadır. Kardeşler ise aynı evde yaşamalarına rağmen ikinci dereceden akraba olarak kabul edilmektedir. 

Akrabalık derecelerinde dördüncü derecede kuzenler bulunur. Bunun yanında evlilik ile de akraba elde edilmektedir. 'Kayın akraba ' adı verilen bu akraba çeşidinde, evlenilen kişinin anne ve babası birinci dereceden kayın akraba olmaktadır. Evlenilen kişinin kardeşleri ise ikinci dereceden kayın akraba olur.

Yukarıda anlattığımız akrabalık derecelerinin asıl büyük önemlerinden biri miras konularında olmaktadır. Hukuksal olarak birinci dereceden akrabalar mirasın dörtte birine sahip olurlar. Bu nedenle akrabalık dereceleri iyi bilinmeli ve karıştırılmamalıdır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@