Birleşik Arap Emirlikleri Gözünü Kalamış Yat Limanı'na Dikti!

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'na ilgi duyduğu ve ihaleye teklif vermeye hazırlandıkları bilgisi paylaşıldı.

Emlak Haberleri 26.01.2022 - 13:48 26.01.2022 - 13:48 Büşra Uluşen

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı projesi, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla iptal edilmişti. Liman projesinin şimdilerde Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) dikkatini çektiği öğrenildi. 

BAE'NİN GÖZÜ YAT LİMANINDA

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Körfez Bölgesine yakın, yatırım ve satın alma konularında önemli projelere imza atan kaynağından alınan bilgiler doğrultusunda Kalamış Yat Limanı ile ilgili farklı detaylar ortaya çıktı. Birleşik Arap Emirlikleri'nin Kalamış Yat Limanına en fazla ilgiyi gösteren ülke olduğu ve Türkiye'ye 10 milyar dolarlık fon ayırdıkları öğrenildi. 

kalamış yat limanı

Abu Dabi Kalkınma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hassan Al Suwaidi, bu fonun potansiyel gördüğü sektörleri anlatırken liman ve turizm yatırımlarından da bahsetmişti. Burada Kalamış için bir hazırlık sürecinde olunduğu ve liman için teklif verileceği değerlendirmesinde bulunuldu. 

İPTALLERİN GEREKÇESİ ORTAYA ÇIKTI

Kalamış Yat Limanı için önceki yılın Eylül ayında 605 milyon lira teklif yapan Aydem Enerji'ye verilen Muğla'daki Akköprü Hidroelektrik Santrali Projesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile iptal edilmişti. 

kalamış yat limanı2

İptallerin gerekçesi açıklanmazken kaynaklar doğrultusunda iptal kararının altında ihalelerin Türk Lirası ile yapılması olduğu iddia edildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@