BİST 100 Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi İle Borsa'da İşlemler Bir Kere Daha Durduruldu

Devre kesici uygulaması bir kere daha devreye alındı! Borsa İstanbul AŞ tarafından yapılan açıklama ile pay piyasasındaki tüm sıralarda işlemler yeniden durduruldu.

Finans 21.12.2021 - 15:41 21.12.2021 - 15:41 Gülcan Özer

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) üzerinden açıklama yayımlayan Borsa İstanbul AŞ, bir kere daha Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi'ni devreye aldığını duyurdu. Saat 14:23 itibari ile sistemin devreye girdiği belirtilirken borsa Türk Lirası'nda yaşanan toparlanmaya rağmen büyük bir hızla düşüşünü sürdürdü. 

Yaşanan düşüşün sertleşmesi ve hızını arttırması üzerine beklendiği üzere Borsa İstanbul AŞ "Endekse Bağlı Devre Kesici (EBDK) Sistemi devreye girmiştir" açıklamasında bulundu. 

SON DAKİKA BORSA İSTANBUL BİST ENDEKSE BAĞLI DEVRE KESİCİ AÇIKLAMASI!

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada "Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi uygulanan paylar, gayrimenkul yatırım fonları, girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul sertifikalarında saat 14.43.17'de tek fiyat emir toplama, 14.48.17'de eşleştirme yapılacak ve 14.53.17'den itibaren işlemlere kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edilecektir.

Pay Piyasasında tek fiyat işlem yöntemi uygulanan paylarda saat 14.43.17'de tek fiyat emir toplama yapılacak ve 14.53.17'den itibaren seans kaldığı yerden devam edecektir. Varant, sertifika, BYF, yeni pay alma hakkı kuponu ve yeni pay alma hakkından arta kalan birincil piyasa sıralarında işlemler 14.53.17'den itibaren kaldığı yerden sürekli işlem ile devam edecektir. VİOP'taki Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmeler ile BAP Pay Senedi Repo Pazarı'nda işlemler saat 14.53.17'de yeniden başlayacaktır" ifadelerine yer verildi. 

Bugün açılışın ardından borsada yaşanan kaybın yüzde 5 seviyesini aşması ile beraber borsada ilk devre kesici uygulaması saat 11:56'da uygulamaya alınmıştı. 

DEVRE KESİCİ UYGULAMASI NEDİR, NE KADAR SÜRER, NE ZAMAN UYGULANIR?

Tüm dünya borsalarında uygulanan devre kesici endeksin sırası ile ilk olarak yüzde 5 ve sonrasında yüzde 7 değer kaybı yaşaması durumunda panik satışlarını önlemek için borsanın işleme kapatılması uygulamasıdır. Devre kesici uygulamaya alındıktan sonraki 15 dakika boyunca borsa işleme kapatılır. Yani devre kesici süresi 15 dakikadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@