Bitcoin' de Neler Oluyor! Uzmanlar Bitcoin Alacakları Uyardı! Bitcoin İle İlgili İddialar Yatırımcıları Şaşırttı!

10 Kasım 2021’de muazzam bir yükselişle 69 bin dolar seviyesine çıkan Bitcoin, özellikle El Salvador’da resmiyet kazandıktan sonra bu noktalara kadar gelmişti.Peki son dönemde Bitcoin'de neler oluyor?

Finans 29.11.2021 - 15:57 29.11.2021 - 15:58 Serhat Karaman

10 Kasım 2021’de muazzam bir yükseliş ile 69 bin dolar seviyesine çıkan Bitcoin, özellikle El Salvador’da resmiyet kazandıktan sonra bu noktalara kadar gelmişti. Ne var ki işler, Bitcoin yatırımcılarının istediği gibi devam etmedi. Son 16-17 günlük süre içerisinde ciddi bir düşüşe geçen Bitcoin, 53 bin dolar seviyesine kadar indi.

Uzmanlar, özellikle sosyal medyada dolaşan Bitcoin iddialarına kulak asılmaması gerektiğinden söz ediyor. Birçok platformda Bitcoin’ in 100.000 doları geçeceği konuşulurken uzmanlar ise bunun tamamen spekülasyonlardan meydana geldiğini savunmakta. Birçok yatırım uzmanı, spekülatif söylemlerin aksine Bitcoin fiyatlarının daha da düşeceğini dile getiriyor.

Hindistan, ABD ve Güney Afrika Etkisi

Bitcoin, pandemi sürecinde Covid-19 ile ilgili haberlerden doğrudan etkilenmeye başlamıştı. Covid-19 ile alakalı olumlu gelişmeler fiyatları artırırken olumsuz gelişmeler ise Bitcoin fiyatlarının düşmesine sebep olmuştu. Güney Afrika’da görülen ve aşıya rağmen etkisini yitirmediği söylenen yeni varyant, piyasalarda ciddi bir tedirginlik oluşturdu. Bitcoin fiyatlarının aşağı yönde hareket etmesinin etkenlerinden birinin bu gelişme olduğu söylenmekte.

bitcoinde-neler-oluyor

ABD’de vergi paketinde kripto paralara da yer verilmesi ve kripto paralar için ciddi yaptırımlar uygulanacağı iddiası, Bitcoin fiyatlarının aşağı yönlü değişmesine sebep olan bir diğer etmen.

Hindistan’da kripto paraların yasaklanacağına dair iddialar Bitcoin ile beraber alt-coin fiyatlarını da adeta sarsmıştı. Hükumet tarafından kripto paralara özgü bir takım çalışmalar yapıldığı bilgisi, tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Bu gelişme ile beraber Bitcoin ve alt-coin fiyatlarında büyük çaplı bir gerileme hissedildi. Tüm dünyada görülen tedarik sıkıntısı da kripto para piyasasını önemli ölçüde etkiledi.

Temelde bu 4 sebebin neden olduğu düşüşün devam edeceği ve Bitcoin alacakların özellikle dikkatli olması gerektiği çağrısında bulunuldu. Uzmanlar, piyasanın mevcut durumunun yeni yatırımlar için uygun olmadığını savunurken özellikle ayı tuzağı adı verilen piyasa tuzağına düşülmemesi için önemli uyarılarda bulunuyor.

Kripto para piyasasına yeterince yakın olmayan ve fiyat artışlarının spekülatif sebeplerle yükseleceğini düşünenlerin daha dikkatli olması gerektiği görüşü piyasalarda hâkim. Sosyal medya başta olmak üzere birçok yerde konuşulanların yeni yatırımlar için yeterli bir temel oluşturmadığını dile getiren uzmanlar, kripto para piyasasını yakından tanımayanların bu gibi tuzaklara daha kolay düşmesinin piyasayı daha da tetikleyeceği görüşünde birleşiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@