Bitcoin Füze Gibi Fırladı, Tarihi Rekor Kırdı! Bitcoin Neden Yükseldi, Fiyat Artışının Sebebi Ne?

Kripto para piyasaları için tarihi bir gün yaşanıyor. Bitcoin tarihin en yüksek seviyesine çıkarak rekor kırdı. Bitcoin ne kadar oldu? 

Finans 20.10.2021 - 19:03 20.10.2021 - 19:10 Engin Uzunoğlu

Kripto para piyasalarında çok önemli fiyat değişimleri meydana gelmeye başladı. Piyasanın öncü para birimi olan Bitcoin oldukça sağlam bir yükseliş hareketi göstererek bugüne kadar gördüğü en yüksek seviyeyi aştı. Bitcoin'in yeni fiyat rekoru kırmasının ardından diğer kripto para birimleri de aldıkları destekle yükseliş eğilimine girdiler. Bitcoin ne kadar oldu? Bitcoin'in rekor seviyesi kaç dolara çıktı? Bitcoin neden yükseliyor?

BİTCOİN TARİHİ SEVİYEYE YÜKSELDİ!

Bitcoin'in fiyatlamasında tarihi bir gün yaşanmaya devam ediliyor. Bitcoin son 24 saat içerisinde yüzde 7,06 değer kazanarak 67.018 Dolar seviyesine ulaştı. Bitcoin'in son 7 gün içerisindeki yükseliş oranının ise yüzde 18,96 olduğu bildirildi. 

bitcoin rekor kırdı

Bitcoin daha önce en yüksek seviyeye 14 Nisan'da ulaşmıştı. O dönemden sonra fiyat düşüşleri ile yatırımcılara büyük kayıplar verdiren Bitcoin yeniden rekor kırarak yatırımcıları sevindirdi. Bitcoin'in piyasa hacmi ise 1,2 trilyon doların üzerine çıktı. 

BİTCOİN NEDEN YÜKSELİYOR?

Bitcoin'in tarihi rekorunu tazelemesinin ardından bu fiyat yükselişinin nedeni hakkında yapılan araştırmalar da yoğunlaştı. Bitcoin'in ana yükseliş nedeni olarak piyasa uzmanları ABD'de Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ilk borsa yatırım fonunun (ETF) New York Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmeye başlamasını gösterdiler. Bu gelişme ile güçlenen öncü kripto para birimi yükseliş kaydetti. BITO koduyla borsada işlem gören Bitcoin Strateji ETF'si ise ilk işlem gününde yüzde 4'ün üzerinde bir yükseliş kaydetti. 

Ayrıca Bitcoin için yapılan son değerlendirmelerde yükseliş nedenlerinden birisi olarak da yatırımcıların enflasyondan kendilerini koruma aracı olarak Bitcoin'i görmeleri belirtildi.

DİĞER KRİPTO PARA BİRİMLERİ NE KADAR OLDU?

Bitcoin'de meydana gelen fiyat yükselişlerinin ardından diğer kripto para birimleri de oldukça pozitif etkilendi. En çok işlem hacmine sahip olan ikinci kripto para birimi Ethereum son 24 saat içerisinde yüzde 7,03 oranında yükselerek 4.070 Dolar seviyesine çıktı.

kripto para piyasası son fiyatlama

Diğer kripto para birimlerinin günlük yükseliş oranları ise şöyle oldu:

Binance Coin: Yüzde 2,91 
Cardano: Yüzde 3,87
Tether: Yüzde 0,52 
XRP: Yüzde 5,73 
Solana: Yüzde 8,67 
Polkadot: Yüzde 7,52 
Dogecoin: Yüzde 3,68 
USD Coin: Yüzde 0,65

Gelişmelerden Haberdar Olun

@