Bitcoin İçin Kritik Karar! Bir Ülke Daha Bitcoin'i Yasaklama Kararı Aldı!

Kripto paralara gelen yasaklama haberleri piyasaları da doğrudan etkilemeye devam ediyor. Haftaya değer kazanarak başlayan Bitcoin, 7 Haziran Salı günü 30 bin doların altına indi! Bitcoin'de son durum

Finans 07.06.2022 - 13:32 07.06.2022 - 13:42

Kripto para piyasalarında son dönemin en büyük belirsizlikleri yaşanmaya devam ediyor. Başta ABD olmak üzere büyük ekonomilere sahip ülkelerden kripto para birimlerine yönelik gelen kısıtlama kararları ciddi bir etki yaratıyor. Öte yandan FED’in faiz kararları başta olmak üzere yapılan yeni düzenleme ve hamlelerin de 2022 yılında kripto para piyasalarını olumsuz etkilediği görüldü. Bitcoin için bir yasaklama haberi ise Etiyopya’dan geldi. Piyasalar hiç olmadığı kadar endişeli.

O Ülke Bitcoin’i Yasaklama Kararı Aldı!

Dünya kripto paralar konusunda resmen ikiye bölünmüş durumda. Bazı ülkeler Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ederken, bazıları ise tamamen yasaklama kararı alıyor. Ödeme aracı olarak da büyük çok uluslu şirketlerin kripto işlemlerini desteklemesi de bu konuda farklı tartışmalara yol açıyor.

Bitcoin hakkında alınan yeni bir karar ise herkesi tedirgin etti. Doğu Afrika ülkesi olan Etiyopya, en popüler ve lider kripto para birimi olan Bitcoin’i yasaklama kararı aldı. Etiyopya Merkez Bankası (NBE) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki Bitcoin kullanıcılarına karşı gerekli yasal önlemlerin alınacağını bildirdi.

NBE’den Kritik Bitcoin Açıklaması

analistler-bitcoinin-dip-yapacagi-yeni-seviyeyi-acikladi-mayis-ayinda-piyasalar-130-milyon-dolar-deger-kaybetti

Etiyopya Merkez Bankası (NBE) ayrıca Bitcoin ile işlemlerin yasa dışı olduğunu ve bu yolla işlem yapanlara karşı önlem alınacağını duyurdu. Ülkede sadece ulusal para birimi kullanılacağına dikkat çekti. Tüm finansal işlemlerin de bu para birimi ile yapılacağı aktarıldı.

Bitcoin Kaç Dolar Oldu?

Bitcoin (BTC) alınan son yaptırım kararları ve kısıtlamalar ile piyasalarda yeniden geri çekilme eğilimi içine girdi. Hafta başında 30 bin dolar seviyelerini yeniden test etmesinin ardından 7 Haziran 2022 Salı gününde 29 bin 556 dolar seviyesine kadar geri çekildiği görülüyor. Ayrıca bu düşüşün sadece Bitcoin’de olmadığı, en büyük takipçisi Ethereum’da da olduğu görülüyor. Ethereum ise 1.760 dolara kadar gerilemiş durumda.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@