Bitcoin O Ülkede Panik Yarattı! Bitcoin Yüzünden Bir Ülke İflasın Eşine Geldi!

Kripto para piyasalarında Bitcoin kritik seviyelerle dikkat çekiyor. Yatırımcıların büyük kısmının zarar etmesine neden olan Bitcoin, bir ülkeyi de iflasın eşiğine getirdi!

Finans 16.05.2022 - 13:39 16.05.2022 - 13:41

El Salvador geçtiğimiz dönemde Bitcoin’i resmi para birimi olarak kullanmaya başladığını açıklamıştı. Kripto paraların iyi bir görünüm çizdiği dönemde alınan bu karar sonrasında Bitcoin’in adeta çöküşe geçmesinin ardından El Salvador’un bu kritik hamlesi ülkeye çok pahalıya mal oldu. Orta Amerika ülkelerinden biri olan El Salvador, Bitcoin’in yaşadığı bu sert düşüş sonrasında ekonomik açıdan ciddi bir zarara uğradı.

Bitcoin İçin Kritik Gün!

Kripto para piyasalarında LUNA krizi ile güven bir hayli azalırken Bitcoin’in Kasım 2021’de gördüğü 68 bin dolar zirvesinin ardından 26 bin doların altına kadar gerilemesi ülkeler bazında en çok El Salvador’u etkiledi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayip Bukele, ülke ekonomisine ciddi zarara veren Bitcoin hakkında önemli bir açıklama yaptı. 32 merkez bankası ve 44 farklı ülkeden 12 finans otoritesi ve finansal içerme, dijital ekonomi ve bankasız bankacılık temsilcileri yeni bir zirve yapılacağını açıkladı. Bitcoin’in piyasaya sürülmesi ve faydalarını görüşmek üzere ilgililerin El Salvador’da bir araya gelmesi bekleniyor. Toplantıya ayrıca çok sayıda Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkesinin de katılması hedefleniyor.

En Az 1.391 Bitcoin Alımı Yapıldı!

kripto-piyasalarin-unlu-kahini-bitcoin-ve-bu-altcoinler-hakkinda-uyardi-kripto-paralar-adeta-cokuse-gecti

El Salvador Devlet Başkanı Bukele tarafından geçtiğimiz gün yapılan duyuruda, El Salvador’un en az 1.391 Bitcoin satın aldığı ifade edildi. Yapılan bu alımların büyük bölümünün ise 51 bin dolar seviyesinden yapıldığı ifade ediliyor. Bloomberg tarafından yapılan konuya ilişkin hesaplamada ise ülkenin kripto para yüzünden 40 milyon dolar civarında bir zarar ettiği düşünülüyor.

Bitcoin Zararının Boyutları Artıyor!

El Salvador sadece Bitcoin yatırımı ile zarar etmediği ifade edildi. Devletin resmi para birimi olarak Bitcoin’e endeksli devlet tahvillerinin de ülkeyi çok büyük zarara uğrattığı belirtildi. 16 Mayıs Pazartesi gününde ise Bitcoin’in 29 bin dolar seviyesinin üzerinde işlem görmesi piyasalarda nispeten olumlu karşılanıyor.  

Gelişmelerden Haberdar Olun

@