Bitcoin Taproot Güncellemesi Nedir, Ne İşe Yarar, Ne Zaman Yapılacak?

Yeniden 50 Bin Dolar seviyesini aşan Bitcoin tüm ilgileri kendi üzerine çevirmeyi başardı. Kripto para yatırımcıları şimdi Bitcoin Taproot güncellemesi hangi sorgulamalar yapıyorlar.

Bitcoin Taproot Güncellemesi Nedir, Ne İşe Yarar, Ne Zaman Yapılacak?

Kripto para piyasalarının öncü para birimi olan Bitcoin yeniden tüm dikkatleri üzerine topladı. 50 Bin Dolar seviyesini aşmayı başaran Bitcoin için yeni bir yükseliş trendinden bahsedilmeye başlandı. Yatırımcılar Bitcoin için bundan sonraki süreç ile alakalı gelişmeleri şimdiden merak etmeye başladılar. En önemli gelişme ise Bitcoin Taproot güncellemesi olacak. Peki Bitcoin Taproot güncellemesi nedir, ne işe yarayacak, Bitcoin fiyatını etkileyecek mi?

BİTCOİN TAPROOT GÜNCELLEMESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?

Kripto para piyasalarında bir süredir Bitcoin Taproot güncellemesi konuşulmaya başlandı. Bitcoin Taproot güncellemesi en basit açıklamayla Bitcoin ağındaki bazı işlem detaylarının ortadan kaldırılması anlamına geliyor. 2017 yılından itibaren Taproot güncellemesi Bitcoin'in en büyük güncellemesi olarak değerlendiriliyor. Bu güncelleme ile bir Blockchain ikiye bölünerek yeni bir Blockchain meydana getirilecek. Taproot güncellemesi ile dünyanın en büyük Blockchain'ini olan Bitcoin ağının ne şekilde değişeceği ve hangi yeniliklere neden olacağı merak konusu oluyor.

BİTCOİN TAPROOT GÜNCELLEMESİNİN YARARLARI NELER OLACAK?

Taproot güncellemesi ile oldukça önemli faydalarla Bitcoin'in geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu güncelleme ile her geçen gün işlem sayısını arttıran Bitcoin'in işlem maliyetleri düşürülmüş olacak. Bu maliyetler düşürülürken sistemde bir de gizlilik güncellemesi yapılmış olacak. Bitcoin'lerin kaynaklarını ve hedeflerini gizlemek için kullanılan CoinSwap sistemi ile Bitcoin işlemlerini zincir dışında bir araya getiren ve ikinci bir ağ vazifesi gören Lightning Network sistemi de Taproot güncellemesi ile daha özel ve daha gizli bir hale getirilmiş olacak.

BİTCOİN TAPROOT GÜNCELLEMESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Bitcoin Taproot güncellemesi ile alakalı olarak merak edilen bir konu da bu güncellemenin zamanı oldu. Bu konuda Bitcoin madencileri oldukça uzun bir süredir yoğun bir çaba gösteriyorlar. Bu güncellemenin yapılabilmesi için çıkarılan blokların yüzde 90'ının madencilerden gelen verilerin oluşturması gerekiyor. Haziran ve Ağustos aylarında bu konuda önemli gelişmeler kaydedildi. Bitcoin Taproot güncellemesinin ise herhangi bir sistem aksaması meydana gelmemesi durumunda Kasım ayında gerçekleşmesi bekleniyor.

Öte yandan Bitcoin Taproot güncellemesinin yapılmasının ardından Bitcoin fiyatlarında da pozitif bir yansıma bekleniyor. Hem maliyet düşüşü hem de gizlilik artışı ile daha güvenli bir hale gelmesi beklenen Bitcoin'in fiyatının artacağı tahmin ediliyor.

SONRAKİ HABER