Bitcoin'de Deprem Etkisi Yaşandı! FED Tahminleri Sonrası Sert Düşüş!

Fiyat düşüşleri ile gündem olan Bitcoin tüm ilgiyi üzerine toplamayı başardı. Kripto para piyasasının lider para birimi olan Bitcoin'de neler oluyor? Bitcoin neden düşüyor?

Finans 10.01.2022 - 21:08 10.01.2022 - 21:08 Engin Uzunoğlu

2021 yılında yatırımcılarına %60 civarında getiri sağlayan Bitcoin için şu sıralar işler pek de iyi gitmiyor. 42.100 Dolar seviyelerinde işlem gören Bitcoin, yatırımcılarını şaşırtmaya devam ediyor. Bir yandan 100.000 Dolar seviyesini göreceği konuşulan Bitcoin için diğer yandan felaket senaryoları yazılıyor. Bitcoin'i neler bekliyor, hangi gelişmeler yaşanacak, Bitcoin yatırımcıları ne yapmalı?

Bitcoin fiyatı, FED tahminleri sonrasında düşüşe geçerek 41 Bin Dolar seviyelerinde işlem gördü. Bir nebze olsun toparlanan Bitcoin, şu sıralar ise 42 Bin Dolardan işlem görmekte. Peki, bu çakılmanın sebebi ne? FED tarafından yapılacak faiz artırımının tarihi ile ilgili tahminler, Bitcoin fiyatlarını derinden etkiledi. Üstelik bu etki Bitcoin ile de sınırlı kalmadı. Özellikle alt-coinlerde birbiri ardında sert düşüşler yaşandı. Likiditenin ve para arzının daralacağı görüşü, kripto para piyasasında olumsuz bir etki yarattı.

Yükselişe Dair Tahminler Hâlâ Sıcaklığını Koruyor

Her ne kadar son dönemlerde düşüş eğiliminde olsa da Bitcoin ile ilgili yükseliş tahminleri gelmeye devam ediyor. Birçok büyük bankanın temsilcisi, Bitcoin için en az 75 Bin Dolarlık fiyatlardan söz ediyor. Özellikle 2022 yılının ilk ayının geride kalması ile beraber ciddi bir yükseliş beklenmekte. Birçok yatırımcının yüksek fiyattan elinden çıkardığı Bitcoinleri düşük fiyatlardan tekrar alacağı görüşü de piyasalarda oldukça hâkim. Sadece bu görüş bile Bitcoin fiyatlarının artmasına yetecek güçte.

FED’in erken tarihli bir faiz artırımı, mevduatların daha çok bu alana kaymasına sebep olacak ve Bitcoin fiyatlarını bir nebze olsun düşürmeye devam edecek gibi görünse de orta ve uzun vadede yükseliş beklentisi geçerliliğini korumakta. FED ile ilgili faiz tahminleri sadece Bitcoin’i etkilemekle kalmadı başta Ethereum olmak üzere birçok dijital paranın fiyatında ciddi bir düşüş yaşandı. Ethereum, söz konusu gelişmeler sonrasında 3.178 Dolara kadar düştü. Bitcoin fiyatlarının toparlanması ile beraber Ethereum için de iyimser senaryolar devreye girmiş olacak.

Haberimizde yer alan verilerin yatırım tavsiyesi olmadığını ve sadece kripto paralarla ilgili güncel gelişmelerden ibaret olduğunu belirtmekte fayda var. Alacağınız yatırım kararlarına ilişkin fikirlerin kendi inisiyatifinizde olması gerekmektedir. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@