Bitcoin'e ETF Dopingi: 1 Bitcoin 64 Bin Dolar Oldu!

Bitcoin'in New York Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem görmeye başlaması ile beraber Bitcoin tarihi rekor zirvesini gördü. Bitcoin ne kadar, kaç TL, dolar, neden yükseldi, yükseliyor?

Finans 20.10.2021 - 08:49 20.10.2021 - 08:50 Gülcan Özer

Dünyanın en çok kullanılan kripto para birimi olan Bitcoin dün tarihi rekorunu kırdı. Amerika'da vadeli işlem kontratlarına dayalı ilk borsa yatırım fonu ETF işleminin başlaması ile rekor haberi de geldi. New York Menkul Kıymetler Borsası’nda EFT işlemlerinin başlaması ile beraber bitcoinde rekor yükseliş yaşandı. 

ProShares tarafından BITO kodu ile işleme sunulan Bitcoin Strateji ETF’si işlem görmeye başlar başlamaz yüzde 3'ün üzerinde değer artışı kaydederek büyük bir çıkışa imza attı ve gözleri üzerinde topladı. New York Menkul Kıymetler Borsası’ndaki ilk gününe 40,89 dolarlık fiyatı ile başlangıç yapan Bitcoin Strateji ETF değerini arttırarak 42,15 dolar seviyesine kadar çıkmayı başardı. 

1 BİTCOİN KAÇ DOLAR OLDU, BTC NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR?

ProShares tarafından ETF hakkında yapılan açıklamada yatırımcılara sunulacak olan aracılık hesabı ile daha uygun koşullarda Bitcoin geliri elde etme imkanı tanınacağı belirtilerek “BITO bir hisse senedi gibi alınıp satılabilir, kripto para borsasında hesap ve kripto cüzdanı ihtiyacını ortadan kaldırır" ifadelerine yer verildi. 

20-ekim-bitcoin-kuru

Bitcoin'in değeri ETF'nin borsada işlem görmeye başlamasının ardından 64 bin doların üzerine kendini atarak son 6 ayın en yüksek seviye rekorunu kırdı. Ardından piyasada yaşanan dalgalanma ve satış baskısı ile 1 BTC tekrar 64 bin doların altına inerek 63 bin 630,20 dolar seviyesine geriledi. Türk Lirası üzerinden hesaplandığında ise 1 bitcoin 592 bin 715 TL yapıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@