Bitlis Tatvan Helikopter Kazasında Şehit Olan 11 Askerimizin İsimleri Belli Olmaya Başladı

Milli Savunma Bakanlığı akşam saatlerinde yapmış olduğu bir basın açıklaması ile acı haberi duyurdu.

Bitlis Tatvan Helikopter Kazasında Şehit Olan 11 Askerimizin İsimleri Belli Olmaya Başladı

Milli Savunma Bakanlığı akşam saatlerinde yapmış olduğu bir basın açıklaması ile acı haberi duyurdu. Gün içerisinde Bitlis'in Tatvan İlçesinde bir askeri helikopterin düştüğünü bildiren MSB, helikopter içerisinde bulunan 9 askerimizin şehit olduğunu duyurdu. Yaşanan kazada 4 askerimiz de yaralandı.

ŞEHİT OLAN ASKERLERİMİZİN İSİMLERİ

Cougar tipi bir askeri helikopter kaza kırıma uğradı. Bitlis'in Tatvan İlçesinde yaşanan kaza güğn içerisinde öğleden sonra gerçekleşti. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan basın bilgilendirme açıklamasında kazaya dair "Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere bugün saat 13.55'te kalkış yapan Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25'te irtibat kesilmiştir. Bölgede İHA, CN-235 uçağı ve bir helikopter ile arama çalışmalarına derhal başlanmıştır." açıklamasında bulundu.

Elde edilen ilk bilgilere göre;

Meydana gelen helikopter düşmesi sonucu Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş şehit oldu. Osman Erbaş'ın yaklaşık 5 yıldır 8. Kolordu Komutanı olarak görev yaptığı öğrenildi.

AFYONKARAHİSAR'A DA ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Vali Yardımcısı Mehmet Keklik, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, Aile Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Yasin Evcin, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Emre Öztürk, 29 yaşındaki Helikopter Teknisyen Kıdemli Astsubay Şükrü Karadirek'in şehadet haberini, Osmangazi Mahallesi'nde oturan baba İbrahim ve anne Şerife Karadirek'e ulaştırdı.

Şehidin evine ve evinin bulunduğu sokağa Türk bayrakları asıldı. Şehit Karadirek'in evli ve 5 aylık oğlu olduğu bir hafta önce de ailesini ziyaret ettiği öğrenildi.

AMASYA'YA ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Kimliği belli olan diğer şehidimiz Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül'ün, Amasya nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi. Evli olan Gül'ün acı haberi, memleketi Amasya'nın merkeze bağlı Doğantepe köyündeki ailesine ulaştı. Şehidin cenazesinin Amasya'da toprağa verileceği belirtildi.

TRABZON'A ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

BİTLİS'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş'in (36) Trabzon'un Of ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.

Bingöl'den Tatvan ilçesine gitmek üzere havalanan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu 11 askerin şehit oldu, 2 asker de yaralandı. Şehitlerden Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş'in Trabzon'un Of ilçesi nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi. Evli ve 1 erkek çocuk babası olan Kureş'in acı haberi memleketi Trabzon'u hüzne boğdu. Şehit Yüzbaşı Kureş'in naaşının ailesinin yaşadığı Ankara'da toprağa verileceği belirtildi.

Şehit olan askerlerimizin isimlerine dair bilgiler gelmeye devam ettiğinde aktaracağız.

MSB'DEN ASKERLERİMİZİN DURUMUNA İLİŞKİN SON AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan basın açıklamasında 4 askerimizin hastanede tedavi altında olduğu bildirildi. Bakanlık ayrıca bölgede çalışmaların devam ettiği bilgisini paylaştı.

Şehit düşen ve yaralı olan askerlerimize ilişkin Milli Savunma Bakanlığı açıklamasının sonunda "Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu elim olayda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.