Bitmiş Konut Mu Yoksa Projeden Konut Mu Satın Alınmalı?

Ev satın almak isteyen vatandaşların önünde iki seçenek bulunmaktadır. Peki bitmiş konut satın almak mı yoksa projeden konut satın almak mı daha avantajlıdır? 

Emlak Haberleri 13.10.2021 - 04:00 13.10.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Ev satın almak isteyen vatandaşlar en çok akıl karışıklığı yaşadıkları konu nasıl bir konut satın alacakları oluyor. Bitmiş bir konutu satın almak genellikle tercih edilen yok oluyor. Ancak bazı vatandaşlar da projeden konut satın alarak ev sahibi olabiliyorlar. Peki en çok hangisinin avantajları var? Bitmiş konuttan mı yoksa projeden mi konut satın alınmalı? 

PROJEDEN EV ALMANIN AVANTAJLARI!

Projeden ev satın almanın tercih edilmesinin en önemli avantajı fiyatların bitmiş konutlara göre daha uygun almasıdır. Projeden konut alımında vatandaşlar istedikleri katları ve daireleri seçme imkanına da sahip olabiliyorlar. Ayrıca taksitle ödeme yapma, firmanın anlaşmalı olduğu bankalardan cazip kredi çekebilme gibi imkanlar da projeden konut satın alınırken kullanılabilir. 

PROJEDEN KONUT ALMANIN RİSKLERİ NELERDİR?

Projeden konut satın almanın bazı riskleri bulunmaktadır. Projenin tamamlanmama ihtimali her zaman olabilir. Projeden konut satın alırken vatandaşlar abir teslim tarihi verilir. Ancak bazı proje konutları taahhüt edilen teslim tarihinde btirilememektedir. Ayrıca projede gösterilen konut ile bitirilen konut arasında da farklılıklar olabilmektedir. Projeden konut satın alındığında çevre düzenlemelerinin yapılmama riski de bulunmaktadır. 

BİTMİŞ EV ALMANIN AVANTAJLARI!

Bitmiş ev alınması durumunda vatandaşlar kendilerini güvence altına almış oluyorlar. Çünkü bitmiş evlerde inşaat tamamlanmama, çevre düzenlemesi yapılmama gibi olaylar gerçekleşmez. İnsanlar konut satın alırken  konutun son halini görerek buna karar verebiliyorlar. Ayrıca komşuları ve konutun bulunduğu ortak yapıyı iyi bir şekilde inceleyebilme imkanı bulunur. Son olarak ise bitmiş bir konut satın alınırsa hemen kira geliri elde edilebilmesi büyük bir avantaj olarak değerlendiriliyor. 

BİTMİŞ KONUT SATIN ALMANIN ZARARLARI!

Bitmiş konut satın alırken tüm riskler neredeyse ortadan kaldırılır. Ancak buna karşın istenilen kattan veya daireden satın alma imkanı olmayabilir. Yine bitmiş konut satın alırken ödeme seçenekleri epeyce azalır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@