Bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan Duyurdu, Binali Yıldırım'ın Yeni Görevi Belli Oldu!

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda düzenlenen Türk Konseyi 8. Zirvesi etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım'ın yeni görevini açıkladı. Binali Yıldırım'ın yeni görevi ne?

Gündem 12.11.2021 - 18:31 12.11.2021 - 18:32 Gülcan Özer

Yapılan son yerel seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olmak için Meclis Başkanlığı görevinden istifa eden Binali Yıldırım'ın adı tüm kabine değişikliği kulislerinde geçiyordu. Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atacağın iddia ediliyordu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugünkü programını Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda düzenlenen Türk Konseyi 8. Zirvesi etkinliğine ayırdı. Düzenlenen etkinlikte önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Binali Yıldırım'ın merak edilen görevini de duyurdu. 

BİNALİ YILDIRIM'IN YENİ GÖREVİ NE?

Yeşil Teknolojiler ve Dijital Çağda Akıllı Şehirler başlığı altında Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda  düzenlenen Türk Konseyi 8. Zirvesi'nde gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Düzenlenen etkinlikte konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan Binali Yıldırım'ın yeni görevini resmen duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında "'Sayın Binali Yıldırım'ı aksakallar konseyine atadık. Binali bey birikimiyle ulaştırma başta olmak üzere katkılar sağlayacaktır. Bu görevde kendisine başarılar diliyorum" diyerek Binali Yıldırım'ın yeni görevini Aksakallar Konseyi olarak duyurdu. 

aksakallar konseyinde kimler var

AKSAKALLAR KONSEYİ NEDİR, NE İŞ YAPAR?

2001 senesinde dönemin Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in İstanbul'da düzenlenen zirvede Aksakallılar Konseyi ve Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenterler Asamblesi kurulması teklifi gelmişti. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi ise resmi olarak 2010 senesinde İstanbul'da düzenlenen toplantıda hayata geçirilmiş olup bu kapsamda Devlet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, Kıdemli Memurlar Komitesi, Aksakallar Heyeti ve Sekreterya bölümleri kurulmuştur. 

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan resmi açıklama ile Binali Yıldırım Türkiye'nin Aksakal'ı olarak seçilmiş oldu. Türk Konseyi'nin adı ise Türk Devletleri Teşkilatı olarak değiştirilmesi gündeme taşınırken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de tanınması çağrısı yapıldı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@