Bloomberg Enflasyon Anketi Sonuçları Belli Oldu! TÜİK Ocak 2022 Enflasyon Rakamı Yüzde Kaç Olacak?

Türkiye'de Ocak 2022 enflasyon rakamlarının yüzde kaç olacağına dair meraklı bekleyiş devam ediyor. Bloomberg tarafından yapılan enflasyon anketinin sonuçları açıklandı.

Bloomberg Enflasyon Anketi Sonuçları Belli Oldu! TÜİK Ocak 2022 Enflasyon Rakamı Yüzde Kaç Olacak?

Tüm dünyada yaşanan yüksek enflasyonun Türkiye'de de şiddetli bir şekilde hissedilmesine devam ediliyor. Gerek Hazine ve Maliye Bakanlığı olsun gerekse de diğer yetkili kurumlar olsun yapılan tüm açıklamalar yüksek enflasyonun süreceği şeklinde oldu. Bu piyasa ortamında Ocak 2022 enflasyon rakamlarının açıklanmasına günler kala Bloomberg tarafından piyasa aktörlerinin katıldığı bir enflasyon anketi düzenlendi. Yayınlanan anket sonuçları enflasyonda yükseliş beklentilerini net bir şekilde ortaya kodyu.

YÜZDE 45,5 ENFLASYON BEKLENTİSİ

Bloomberg'in enflasyon beklenti anketine katılan piyasa aktörleri Ocak ayında da Türkiye enflasyon hızının artmaya devam edeceği konusunda fikir birliğine vardılar. 25 ayrı kurumun katılıp fikir beyan ettiği Bloomberg enflasyon beklenti anketinin sonuçlarına göre Ocak 2022'de aylık enflasyonun yüzde 9,4 ve yıllık enflasyonun ise yüzde 45,5 seviyelerinde olacağı bildirildi. Yüksek TÜFE oranlarının hıznın Ocak ayı için de kesilmeyeceği konusunda tüm kurumlar ortak bir görüş bildirdiler.

YIL İÇİNDE EN YÜKSEK ENFLASYONUN MAYIS AYINDA YÜZDE 55 ORANINDA OLMASI BEKLENİYOR

Bloomberg enflasyon beklenti anketinde 2022 yılı içinde en yüksek enflasyonun hangi ayda yüzde kaç olarak gerçekleşebileceği de katılımcılara soruldu. Bu soruya 20 kurumun ortalama beklentisi yüzde 55 oldu. En düşük beklenti yüzde 45 olurken en düşük beklenti ise yüzde 62,2 olarak anket sonuçlarında yer aldı. Anket katılımcılarının çoğunluğu 2022 yılının en yüksek enflasyonunun Mayıs ayında gerçekleşeceğine dair beklentilerini cevap olarak ilettiler.

2022 YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ

Yıl sonu enflasyon tahmini konusunda da kurumlardan yanıtlar geldi. Ankete katılan kurumların cevaplarının ortalamasına göre 2022 yıl sonunda yüzde 32,85 seviyesinde bir enflasyon gerçekleşecek. Yıl sonu enflasyon beklentilerinde en düşük rakam yüzde 22 olurken en yüksek rakam da yüzde 37 olarak kaydedildi.

OCAK 2022 ENFLASYON RAKAMLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ocay ayıunın enflasyon rakamlarının ne zaman açıklanacağına dair merak yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ayın ilk günlerinde açıklanan enflasyon rakamları bu ay 3 Şubat 2022 tarihinde açıklanacak. TÜİK 3 Şubat 2022 Perşembe günü saat 10:00'da Ocak ayının enflasyon rakamlarını açıklayacak.