Bloomberg HT Anketi Açıklandı: TCMB Merkez Bankası Faiz Beklentisi Nisan 2022!

Merkez Bankası Nisan 2022 faiz kararı için geri sayım başlarken ekonomistlerin faiz beklentisi açıklandı. Merkez Bankası faiz kararı ne olur yorumlar?

Finans 11.04.2022 - 15:50 11.04.2022 - 15:51 Gülcan Özer

Piyasaların büyük bir heyecanla beklediği faiz kararı için geri sayım başlarken Nisan ayının en önemli ekonomik verisi olarak ilan edilen rakam öncesi ekonomistlerin beklentisi açıklandı. Bloomberg HT ekonomi masası tarafından hazırlanan beklenti anketi sonuçlarında sürpriz yaşanmayacağı öngörüldü.

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası son olarak 2021 senesinin son çeyreğinde faiz indirimi yapmış, yüzde 14 seviyesine çekilen politika faiz oranı sonrasında yapılan 4 toplantıda da değiştirilmemiş ve sabit tutulmuştu. TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyonu rakamının yüzde 61 seviyesine ulaşarak tarihi rekoruna yaklaşması ile gözler faiz kararına çevrilmişti. 

MERKEZ BANKASI NİSAN'DA FAİZ ARTIRIMI YAPAR MI, FAİZLER YÜKSELECEK Mİ, NE OLUR?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ve Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yapılan faiz artırımı kararının sonrasında gözler TCMB Nisan ayı PPK toplantısı ve sonrasında açıklanacak olan faiz kararlarına çevrilmişti. Kritik karar öncesinde beklenen beklenti anketi sonuçları ise Bloomberg HT tarafından açıklandı. 

Bloomberg HT tarafından yapılan ankete katılan 19 kurumun medyan beklentisi politika faiz oranının yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağı ve bir kere daha pas geçileceği yönünde oldu. Yıl sonu faiz kararı için de beklenti politika faiz oranının yüzde 14 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde gerçekleşti. Yani ekonomistle yıl sonuna kadar faiz artırımı beklemiyor. 

merkez bankası beklenti anketi

MERKEZ BANKASI NİSAN AYI PPK TOPLANTISI FAİZ KARARI 2022 NE ZAMAN?

Piyasaların beklediği kritik toplantı 14 Nisan 2022 Perşembe günü gerçekleştirilecek. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu imzası ile alınan kritik faiz kararı saat 14:00'te ilan edilecek. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@