Bodrum'da Kiralar 10 Kat Arttı: Çalışanlar İstifa Etmeye Başladı

Muğla'nın Bodrum ilçesinde kiraların 10 kat artması üzerine kamu ve özel sektör çalışanları işten ayrılmaya başladı. Kira artışı bölgedeki tüm vatandaşları olumsuz etkiledi.

Emlak Haberleri 26.01.2022 - 09:05 26.01.2022 - 09:05 Büşra Uluşen

Türkiye'de iki yıldır etkisini gösteren koronavirüs salgını nedeniyle kalabalıktan uzak bir yaşam sürmek isteyenlerin ilk tercihi Ege Bölgesinde bulunan Muğla ili oldu. 2021 yılı verilerine bakıldığında Muğla, en çok göç alan üç şehir arasında bulunuyor. Yaşanan bu göç krizi şehrin nüfusunu yüzde 300 artırarak 500 binin üzerine çıkardı. Nüfus artınca da çeşitli sorunlar baş göstermeye başladı. 

KİRALAR ARTTI, MEMURLAR İŞİ BIRAKIYOR

Bölgede kiraların çok uç seviyelere gelmesi nedeniyle aylık kiralarını ödemekte güçlük çeken kamu ve özel sektör çalışanları işini bırakarak ilçeden ayrılmaya başladı. 

Bodrum'da 2021 yılının başında 45 metrekarelik bir evin kirası 1500 - 2.500 TL arasında değişiyordu. Ancak kiralar bugün 5 bin liranın üzerine çıkmaya başladı. Üstelik belirlenen kira artış oranına göre zam yapılmıyor, kira artışları ev sahibinin isteğine göre belirleniyor. 

bodrum kira

Bodrum'un lüks ilçeleri bir yana kenar mahalleleri kabul edilen Akçalan, İslamhaneleri, Yakaköy, Dağbelen gibi mahallelerde de ucuz ev bulmak artık imkansız. Bu bölgelerde de kiralar 5 bin liranın üzerine çıkmış durumda. 

Hal böyle iken aylık 4 bin 250 lira alan özel sektör çalışanlarından aylık 5 bin lira kira talep ediliyor. Kirayı karşılayacak durumu olmayan kamu ve özel sektör çalışanları ya tayin isteyerek ya da işten ayrılarak bölgeyi terk etmeye başladı. Bu durum ilerde Bodrum'da işçi bulma sıkıntısını da beraberinde getirecek. 

BELEDİYE BAŞKANI EV SAHİPLERİNE SESLENDİ

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yüksek kiralardan memnun olmadığını dile getirerek bu artışın memurları, işçileri ve esnafı olumsuz etkilediğini belirtti. Son dönemde Bodrum'un yoğun göç aldığını söyleyen Aras, vatandaşların kiralık ev aradığını ancak kiraların 5 bin liranın üzerine çıktığını ve bu durumun hizmet sektörünü etkilediğini aktardı. 

bodrum kira2

Ev sahiplerine seslenen Aras, vatandaşlardan ödeyemeyeceği kiralar talep edilmemesini ve kira artışlarının seviyeli yapılmasını istedi. 

Bölgede sadece yaz mevsiminde çalışan bir nüfus olduğunun da altını çizen Aras, çalışanların kalacakları yer konusunda sorun yaşadıklarını ve bu nedenle hazine arazilerine lojmanlar yapılarak çalışanların hizmetine sunulması gerektiğini bildirdi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@