Bodrum'da Kiralık Ev Krizi Tavan Yaptı! 2 Bin TL'lik Evler 4 Bin TL'yi Geçti!

Son dönemlerde yaşanan gayrimenkul sorunları Bodrum'a sıçradı. Muğla'nın Bodrum ilçesinde 12 ay yaşayan yerli vatandaşlar bile kiralık ev bulamaz hale geldiler. 

Emlak Haberleri 05.10.2021 - 00:56 05.10.2021 - 01:04 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de kiralık ev sorunu hemen hemen her yere dağılmış durumda. Muğla'nın Bodrum ilçesinde de kiralık ev bulmak imkansız hale geldi. Yaşanan bu sorunlar çeşitli tepkileri de beraberinde getirdi. Ev sahipleri Bodrum'da daha fazla kazanç elde etmek için günlük kiralama yapıp kayıt dışı turizm geliri elde ediyorlar. Bu da haksız rekabete neden olduğu için tepki çekiyor. 

2 TL'LİK EVLER 4 BİN TL'Yİ GEÇTi

Bodrum'da yaşanan gayrimenkul krizi hakkında açıklama yapan gayrimenkul danışmanı Şule Alp, “Bodrum'da bir kiralık ev krizi yaşanıyor. Bu sadece fiyat odaklı bir durum değil. Artık mevcut konutlar ihtiyaçları karşılamıyor. Geçtiğimiz yıl 2 Bin TL'ye kiralanan bir ev bugün 4 Bin TL'ye bile kiralanamıyor.” dedi. 

KONUT ÜRETİMİ OLMADI, TALEPLER KARŞILANAMIYOR

Yaşanan kiralık ev krizinin nedenleri hakkında konuşan Şule Alp, “Pandemi sürecinde inşaat sektörü durmuştu. Dolayısıyla yeni konut üretimleri yapılamadı. Buna karşın Bodrum'da pandemi sürecinde nüfus arttı. Yaz aylarında 3 kat nüfusa ulaşıldığı dönemler oldu. 12 ay yaşayanların sayısında da artışlar meydana geldi. Ancak konut sayıları artmadı ve talepler karşılanamadı.” ifadelerini kullandı. 

GÜNLÜK KİRALAMA TERCİH EDİLİYOR

Evlerin günlük kiralanmak istenmesinin ayrı bir sorun olduğunu söyleyen Şule Alp, “Bir ay kiraya verilse 2 Bin TL alınacak olan evler günlük kiraya verilip ayda 6-7 Bin TL gelir elde edilebiliyor. Bunun için de ev sahipleri evlerini bir kişiye vermek yerine günlük kiralamayı tercih ediyorlar.” şeklinde konuştu.

EV SAHİPLERİ ÖZEL ŞARTLARLA EV KİRALIYORLAR

Bazı ev sahiplerinin özel kira sözleşmeleri yaptıklarını ifade eden Şule Alp, “Bazı ev sahipleri özel kira sözleşmeleri yaparak evlerini öyle kiralıyorlar. Ev bulmak çok zor ve ev bulanlar da ev sahiplerinin şartlarını kabul etmek zorunda kalıyorlar. Kışın evlerini kiralayan ev sahipleri kiracılarından evleri Mayıs ayında boşaltmalarını istiyorlar. Yaz sezonu gelince günlük kiralama yapıyorlar. Bu şekilde evleri boş kalmamış oluyor. 2 Bin TL'Lik bir ev sezonluk kiralama ile 10 Bin TL'ye dahi kiralanabiliyor.” dedi. 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da yaşanan soruna tepki göstererek, “Bodrum'da evler günlük, haftalık ve hatta saatlik olarak bile kiralanmaya başlandı. Haksız rekabet ile turizm sektörüne darbe vuruluyor. Bir de asayiş boyutu var. İçinde kimin olduğunu belli olmayan evler Bodrum'da olmamalıdır. Bodrum'u sırtına taşıyanlar kalacak ev bulamıyorlar. Biz bu durumu engellemye kararlıyız.” ifadelerini kullandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@