Boğaz İmar Affı İçin Büyük Müjde Geldi!

İmar affı ilk açıklandığı zaman Boğaz Öngörümü ve Boğaziçi bölgesi de af kapsamına alınmıştı. Ancak daha sonra hem bu bölgedeki kaçak yapılaşmayı cesaretlendireceği hem de Boğaz siluetini bozacağı gibi gerekçelerle bu bölge af kapsamından çıkarılmıştı. 

Emlak Haberleri 14.05.2018 - 13:30 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

İmar affı ilk açıklandığı zaman Boğaz Öngörümü ve Boğaziçi bölgesi de af kapsamına alınmıştı. Ancak daha sonra hem bu bölgedeki kaçak yapılaşmayı cesaretlendireceği hem de Boğaz siluetini bozacağı gibi gerekçelerle bu bölge af kapsamından çıkarılmıştı. 

9 Mahalle Af Kapsamına Alındıevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen tarafından yapılan son açıklama ile beraber bu bölgede yer alan 9 mahallenin af kapsamına alındığı müjdelendi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gürgen;"Boğaz Kanun'unda denizi gören öngörünümde olan tepelerinin arka taraflarını, yamaçlarını barışa dahil ettik. Cumhuriyet, Kireçburnu, Tarabya barışa dahil değilken; arkasında kalan Rumelifeneri, Rumelikavağı'nın bir kısmı dahil oldu. Maden'in tamamıyla, Sarıyer ve Yeni Mahalle'nin sahil şeridi hariç olmak üzere büyük kısmıyla barışıyoruz. Ortaköy Camisi'nden İstinye'ye kadar Emirgan, Bebek hiçbiriyle barışmıyoruz. Büyükdere'de sahil yok, barışıyoruz. Yeniköy'ün arka tarafıyla barışıyoruz." dedi.İmar Barışı Nedir?Kaçak yapı konumunda bulunan, iskan belgesi olmayan, ruhsatı bulunmayan ya da ruhsata aykırı şekilde inşa edilen yapıların kayıt altına alınması için çıkarılan yasaya imar barışı adı verilmektedir.Bu barış kapsamında bu konumda olan yapılan Yapı Kayıt Belgesi düzenlenerek kayıt altına alınmakta, isteyen taşınmaz sahipleri bu belge ile kentsel dönüşüm projelerine dahil olabilmekte, isteyen kişiler ise iskan belgesi alma hakkı kazanmaktadır.İmar Barışından Yararlanamayacak Alan Yarı Yarıya Azaldı Daha önce Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmelerde 960 sayılı Boğaziçi Kanunu'nun öngörünüme dahil bölümünün imar affından çıkarılmasına hükmedilmişti. Böylelikle 8 bin 500 hektarlık alanda bulunan bölge imar affından yararlanma hakkını kaybetmişti.Ancak yapılan ikinci görüşmelerde Rumelikavağı, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye ve Yeniköy'ün belirli bölümleri imar affı kapsamına alındı. Böylelikle söz konusu imar barışından yararlanamayan alan 4 bin 564 hektara indirilmiş oldu.TOKİ haberleri, emlak haberleri, konut projeleri ve satış duyurularından anında haberdar olmak için uygulamamazı indirebilirsiniz…Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZKaynak: emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@