Boğaz Manzaralı Beykoz Tokatköy Kentsel Dönüşüm Projesi Mahalleliyi Birbirine Düşürdü!

İstanbul'da kentsel dönüşüm projeleri yaklaşan deprem riski nedeni ile her geçen gün önemini biraz daha arttırırken ne yazık ki rant savaşları da büyüyor.

Emlak Haberleri 22.06.2022 - 09:52 22.06.2022 - 09:59 Gülcan Özer

Deprem riski yüksek olan iller arasında ilk sırada yer alan ve her an büyük bir depremin meydana gelme riskinin bulunduğu uzmanlar tarafından açıklanan İstanbul'da kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verilmişti. Kentsel dönüşüm için devlet desteği sağlanırken yükselen konut fiyatları nedeni ile rant savaşları da şiddetlendi. Ne yazık ki ev fiyatlarında ki yükseliş kentsel dönüşüm projelerini de olumsuz etkiledi. 

Özellikle de İstanbul'un emlak piyasasında değerli olan Boğaz manzaralı ilçelerinde kentsel dönüşüm büyük bir kangrene dönüşürken bu konuda Fikirtepe'den sonra Beykoz Tokatköy kentsel dönüşüm projesi de büyük sorunlar yaşanmasına neden oldu. Kentsel dönüşüm projesinde mahalleli de ikiye bölünürken mahallede kentsel dönüşüme onay verenler ile istemeyenler arasında anlaşmazlık başlandı. 

BEYKOZ BELEDİYESİ İLE TOKATKÖY SAKİNLERİ ARASINDA GERGİNLİK YAŞANIYOR! 

Beykoz Belediyesi kentsel dönüşüm yıkım çalışmaları için mahallede ilk adımları atarken kentsel dönüşüme karşı çıkan kişiler ile güvenlik güçleri arasında da tartışmalar yaşandı. Beykoz Belediyesi ile Emlak Konut GYO arasında imzalanan anlaşma kapsamında mahalledeki kentsel dönüşümü Emlak Konut üstlenecekti. 

beykoz tokatköy kentsel dönüşüm

Beykoz Tokatköy Kentsel dönüşüm projesinde kentsel dönüşüm için verilen sürenin dolmasının ardından tahliyeler için elektrik, su ve doğalgaz kesintileri başlamıştı. Mahalleliler kesintiye karşı çıkarken kesinti için mahalleye gelen ekiplere güvenlik güçleri destek verdi. Mahalleliler büyük bir rant sorunu yaşandığını iddia ederken Emlak Konut GYO ise daha önce yaptığı açıklamada yıkılan konut kadar yeni konut yapılacağını duyurarak rant iddialarını reddetmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@