Boğazda Yalı Kazası Kanal İstanbul Projesinin Önemini Ortaya Koydu

Her geçen gün artan gemi trafiği nedeni ile sıkıntılara neden olan İstanbul Boğazı yaşanan gemi kazası ile yeniden gündeme taşındı.

EMLAK HABERLERİ 09.04.2018 - 17:20 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

Her geçen gün artan gemi trafiği nedeni ile sıkıntılara neden olan İstanbul Boğazı yaşanan gemi kazası ile yeniden gündeme taşındı.

Boğaz'da Kaza Riski Her Zaman VarKonu hakkında açıklamalarda bulunan Genç Denizciler Dayanışma Derneği Başkanı Kaptan Umur Zamanoğlu kazanın aslında büyük bir riski gözler önüne serdiğini söyledi. İstanbul Boğazından geçen gemi sayısı her geçen gün artarken yaşanan bu artış çeşitli kazalara da davetiye çıkarıyor. Yoğunluk nedeni ile Boğaz kenarında bulunan tarihi yalılar hasar alırken denizde meydana gelen kazalarda ise denize petrol sızıntısı ya da daha vahimi kimyasal madde sızıntısı yaşanma riski dahi bulunuyor.

Kanal İstanbul Projesi Trafiği Rahatlatacak Konu hakkında açıklamalarda bulunan deniz uzmanları İstanbul'a yapılacak olan yeni kanalın trafiği rahatlatacak ikinci bir köprü görevi üstleneceğini söyledi. Yoğunluğun olduğu her yerde kazaların yaşanmasının kaçınılmaz bir son olduğunu belirten uzmanlar Kanal İstanbul Projesi tamamlandığı anda hem trafik yoğunluğu azalacak hem de kanaldan geçen tüm gemi kaptanları Türk kaptanlardan oluşacak olan gemi kılavuz kaptanını dinlemek zorunda kalacak. Yani kendisi inisiyatif alarak bu tip kazaların ortaya çıkmasına neden olamayacak.Gemi Kaptanı Kılavuz Kaptanı Dinlemeyince Kaza YaşanmıştıHatırlanacağı üzere yaşanan son kazada kılavuz kaptan tarafından yapılan uyarıları dikkate almayan ve kendi inisiyatif kullanmak isteyen gemi kaptanı tarihi yalıya çarparak büyük bir maddi hasara neden olmuştu. Şans eseri kazada kimse hayatını kaybetmezken geminin fren mekanizmalarında yaşanan bir sorunun kazaya neden olduğu açıklanmıştı. Kanal İstanbul Projesi tamamlandığında her gemiye Türk römorkları eşlik edecek ve her türlü olumsuzluğa karşı önlemler alınacak. Şimdi tüm gözler Kanal İstanbul Projesi ihale çalışmalarına çevrildi. Kaynak: emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@