Boğaziçi Öngörünümü De İmar Affı Kapsamına Alınıyor

Kaçak yapılaşmanın en fazla yaşandığı yerler arasında yer alan İstanbul Boğazı imar barışında bu nedenle önemli bir rol üstleniyor.

Emlak Haberleri 05.09.2018 - 14:48 15.07.2021 - 00:20 Serhat Karaman

Kaçak yapılaşmanın en fazla yaşandığı yerler arasında yer alan İstanbul Boğazı imar barışında bu nedenle önemli bir rol üstleniyor.

Haziran ayında çıkarılan imar barışında fazla tepki çekmesi ve kaçak yapılaşmayı cesaretlendireceği gibi nedenlerle boğaz öngörünümü kapsam dışına alınmıştı. Yapılan yeni açıklama ile imar barışı boğaziçi öngörünüm bölgesinde yaşayan kişiler için de bir umut ışığı doğmuş oldu. İmar Barışı Boğazı Kapsıyor Mu?Kritik açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen tarafından yapıldı. Daha önce kapsam dışına alınan bazı bölgelerde imar barışı kapsamına girecek. Ancak bu bölgeler boğaziçi öngörünümü içerisinde yer almasına rağmen boğazdan bakıldığında görülmeyen, içeride kalan yerler olacak. Gürgen tarafından yapılan açıklamada bu bölgelerin imar barışı kapsamı içerisine dahil edilmesini sağlamak amacı ile Ekim ayında meclis çatısı altında kanun değişikliği yapılacak. Kanun teklifi meclisten geçirilirse Sarıyer'in bazı mahalleleri ve Beykoz ve Üsküdar'ın boğaz öngörünümü içerisinde yer alan bazı bölümleri imar barışı başvurusu yapma hakkı elde edecek. Kaçak Yapılar Yıkılacak!Hem kaçak yapı olmasına rağmen imar barışına başvuruda bulunmayan hem de imar barışı kapsamına girmeyen kaçak yapılar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yıkılacak. Bakanlık 31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan kaçak yapıların yıkımına başladı. Boğaz öngörünüm imar affı hakkındaki gelişmeleri sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz...Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Gelişmelerden Haberdar Olun

@