Bölge Raporu Nedir, Nasıl Alınır?

Bölge raporu, bir gayrimenkulün bulunduğu bölge hakkında emlak sektörünü ilgilendiren birçok detaylı bilgiden oluşan ve gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin yakından takip ettiği bir analiz belgesidir.

Emlak Terimleri 01.06.2019 - 23:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Bölge raporu, bir gayrimenkulün bulunduğu bölge hakkında emlak sektörünü ilgilendiren birçok detaylı bilgiden oluşan ve gayrimenkul sahibi olmak isteyenlerin yakından takip ettiği bir analiz belgesidir.

Gayrimenkul şirketleri ve emlak analizcileri tarafından Türkiye’nin birçok ilinde hemen hemen bütün semtlere yönelik bölge raporları oluşturulmaktadır. Bu raporlar neticesinde gayrimenkul danışmanı emlak endeksi hesaplama yaparak, hizmet alanı içerisindeki bölge hakkında müşterilerinin bilmek istediği tüm bilgileri sunabilmektedir. Bölge raporu genellikle;•    Belirli bir bölgede gayrimenkul üzerine yatırım yapmak isteyenler•    Gayrimenkul satın almak isteyenler•    Sahip olduğu gayrimenkulü satmak ya da kiralamak isteyenlerTarafından talep edilmektedir. Bu sayede yukarda belirttiğimiz kişiler uzun uğraşlar sonucu elde edebilecekleri tüm bilgileri kısa vadede bölge raporuyla edinebilmektedirler.Bölge Raporunda Hangi Bilgiler Yer Alır?Bölge raporu hazırlamak, özellikle son dönemde gayrimenkul sektöründe büyük önem kazanmış faaliyetler arasındadır. Nitekim bölge raporları emlak alış ve satışlarında doğrudan etkiye sahip olan ve müşterilerin ihtiyaç duydukları bilgileri anında sağlayarak ikna süreçlerini hızlandıran bir işleve sahiptir. Bu vesileyle raporda yer alan bilgiler arasında;-    Müşterilerin ilgilendikleri bölgede (il, ilçe, mahalle bazında) yıldan yıla satış ve kira bedellerindeki değişimler ve fiyat trendleri yer almaktadır.-    Buna ek olarak ortalama 100 metrekare kıstas alınarak ilgilenilen her konut için satış fiyatları ve kira değerleri hakkında bilgiler de raporun içeriğindedir.-    Gayrimenkul yatırımcıları tarafından önemli bir yere sahip olan amortisman (geri dönüş) süresi ve gayrimenkulün bulunduğu bölgenin sosyo ekonomik özellikleri de raporda bulunmaktadır.Bölge Raporu Nasıl Temin Edilir?Birçok gayrimenkul danışmanlığı şirketi bu hizmeti müşterilerine sağlamaktadır. Bölge raporu temin etmek isteyen kişiler, ilgilendikleri gayrimenkulün bulunduğu bölgeyi analiz etmiş danışmanlardan destek alabilirler.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@