Bolu Belediye Başkanı'nın Yabancı Tarifesi Mahkeme Engeline Takıldı!

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın yabancı uyruklu kişiler için Belediye Meclisi'nde aldığı karar mahkemeden döndü. Mahkeme, kararı durdurdu.

Gündem 01.01.2022 - 15:52 01.01.2022 - 15:52 Büşra Uluşen

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Belediye Meclisi toplantısında kentte yaşayan yabancı uyruklu kişiler için farklı bir fiyat tarifesi uygulanması kararı almış ve belediye meclisi tarafındn onaylanmıştı. Ancak yabancı uyruklu tarifesi mahkeme engelini geçemedi.

Bolu İdare Mahkemesi, Bolu'daki yabancı uyruklular için suyun metreküp fiyatının 2,5 dolara yükseltilmesi ve nikâh ücretinin 100 bin lira yapılmasına yönelik alınan kararı bozdu ve yürütmeyi durdurma kararı aldı. 

Belediye Meclisinden Geçti, Mahkemede Takıldı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yabancı uyruklu kişiler için kentte suyun 10 kat pahalı olması ve nikah ücretlerinin 100 bin lira olması konusundaki teklifi Belediye Meclisi'nde kabul edilmişti. 

Konu günlerce gündemde kalmış, birçok kişi Özcan'ı ırkçılık yaptığı gerekçesiyle eleştirmişti. Ancak Tanju Özcan'ın beklediği olmadı ve mahkeme karar için yürütmeyi durdurma kararına vardı. Buna göre Bolu'da yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su metreküp fiyatları ve nikah ücretleri kentte yaşayan diğer kişiler gibi olacak. 

Emlak Vergisi Zammı İçin Dava Açmıştı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, geçtiğimiz günlerde emlak vergisine yapılan zamma tepki göstermişti. Zam açıklamalarının ardından soluğu mahkemede alan Özcan, kararın iptali için dava açmıştı. Mahkeme çıkışı basın mensuplarına konuşan Özcan emlak vergisine yapılan yüzde 18'lik zammı kabul etmediğini ve bu kararın iptal edilmesi gerektiğini belirtmişti. 

Tanju Özcan, zam kararının adaletli olmadığını, istedikleri kararın çıkması durumunda vatandaşı emlak vergisi yükünden kurtaracaklarını söyleyerek adalete güveninin tam olduğunu dile getirmişti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@