Bolu Belediyesi'nden Aylık 300 TL Elektrik Faturası, 500 TL Doğalgaz Faturası Yardımı!

Bolu Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik ve doğalgaz faturası yardımı yapma kararı alındı. Karar gereği vatandaşlara 6 ay boyunca yardım ödemesi yapılacak.

Finans 03.02.2022 - 00:02 03.02.2022 - 00:02 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de elektrik ve doğalgaz faturalarına gelen zamların ardından vatandaşlar bu konudaki tüketimlerinin bedellerini ödemekte zorlanmaya başladılar. Yaşanan bu durum karşısında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere elektrik ve doğalgaz yardımı yapılmasına dair karar alınmıştı. Elektrik faturası yardımını Aile Bakanlığı uzun bir süredir yapıyordu ama doğalgaz yardımı ihtiyaç sahibi ailelere henüz verilmeye başlanmadı.

AYLIK 300 TL ELEKTRİK, 500 TL DOĞALGAZ YARDIMI

Vatandaşların zor durumda kalmalarının ardından belediyeler de ellerini taşın altına sokmaya başladılar. Bolu Belediyesi bugün bir karar alarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara hem doğalgaz faturası yardımı hem de elektrik faturası yardımı verecek. Bolu Belediye Meclisi'nde onaylanan karar kapsamında toplam 2.500 aileye  bu yardım ödemeleri yapılacak. Yoksul aileler Bolu Belediyesi'nden  aylık 300 TL elektrik faturası yardımı ve 6 ay boyunca da aylık 500 TL doğalgaz faturası yardımı alabilecekler. 

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ YARDIMLARI KİMLERE VERİLECEK?

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan doğalgaz ve elektrik faturası yardımı ile alakalı olarak bir açıklama yaparak, "Bolu Belediyesi olarak biz yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerimiz için ek olarak ne yapabiliriz konusunda bir çalışmada bulunduk. Türkiye'de ilk defa bir uygulamayı yapacağız. İlk defa bir belediye tarafından vatandaşlara doğalgaz ve elektrik faturası yardımı yapılacak. 2.500 aileye aylık 300 TL elektrik yardımı ve 6 ay boyunca da  aylık 500 TL doğalgaz yardımı yapacağız. Biz burada en yoksul durumda bulanan 2.500 ihtiyaç sahibi aileden bahsediyorum. Bunları biz hakkaniyetli bir şekilde tamamen objektif olarak tespit edeceğiz. Bunları tespit etmek için 2 kurulumuz olacak. İnceleme kurulu ihtiyaç sahibi aileleri tespit edecek. Denetleme kurulu ise o ailelerin ihtiyaç sahipliğini onaylayacak. Kimsenin siyasi görüşü veya bir başka niteliği bu yardımların verilmesinde önemli olmayacak. Bolu halkı bu yardımları hak ettiği şekilde alabilecek." dedi.

HÜKÜMETE VE MUHALEFETE YOKSULLAR İÇİN ÇAĞRI

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan doğalgaz ve elektrik faturası yardımı kararı alırken AK Partili meclis üyelerinin karşı çıkmasını da eleştirerek, "İhtiyaç sahibi ailelerimizin yararlanacağı bu karar çıkarken firesiz evet oyu kullanan CHP, İyi Parti ve MHP'ye mensup meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Ancak AK Partili meclis üyelerinin ihtiyaç sahiplerine verilecek olan bu yardımlar için evet oyu vermediğini herkes gördü. Bunu bütün Türkiye de duysun. Hani siz fakir fukaranın garip gurebanın yanındaydınız. Sizin tuzunun elbette kuru, faturalar yüksek gelmiş önemli mi? Biz buradan siyaset devşirmedik, devşirmeyeceğiz. Topluma karşı vicdan borcumuzu ödüyoruz. Buradan hükümete de muhalefete de sesleniyorum. Çıksınlar yoksullarla ilgili somut önerilerini ortaya koysunlar." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@