Bomba İddia ABD'den Geldi! Türkiye TL Yerine Euro'ya Mı Geçecek?

ABD'de yayın yapan Politco dergisi TL'nin değer kaybının Avrupa'yı çok derindne etkileyebileceğini bu kapsamda Türkiye'nin Euro para birimine alınması için izin verilmesi gerektiğini duyurdu.

Finans 02.12.2021 - 14:02 02.12.2021 - 14:02 Mustafa Karagöz

Türkiye'de dolar kurunun yaşadığı sallantılı dönem yurtdışı ekonomi programlarına konu oluyor. Bu kapsamda çeşitli iddialar da gündeme taşınıyor. Bu iddiaların bir tanesi de Türkiye'nin Euro para birimine alınması konusunda oldu. 

AVRUPA TÜRKİYE'Yİ EURO'YA ALMALI

ABD Basını Türkiye'de dolar kurunun çok yükselmesi ve TL'nin değer kaybını ekonomi programlarında sık sık ele alıyor. Bu kapsamda ele alınan son değerlendirmelerden bir tanesi ABD merkezli Politico dergisinde oldu. Politico dergisi TL'nin değer kaybının Avrupa'ya olan etkilerine dair bir yazı yayımladı. Söz konusu yazıda Türkiye'de döviz kurunun aşırı yükselmesi sonucu işsizlik oranlarının arttığı, yoksullaşmanın yükseldiği ve enflasyon oranlarının zirve yaptığı iddia edildi.

Bu kapamda bir öneri sunan Politico derhisi Avrupa'nın Türkiye'nin euro'yu para birimi olarak kullanmasına izin verilmesi gerektiğini bildirdi. Yazıda Türkiye'nin milyonlarca göçmene ev sahibi yaptığı vurgulanırken Tğürkiye'de yaşanabilecek derin bir ekonomik krizin ilk olarak Avrupa'yı vuracağı kaydedildi. Öyle ki Türkiye'de oluşması muhtemel krizin AVrupa Birliğine yeni bir göç dalgası olarak yansıyacağı ifade edildi. Dergi yazının bir bölümünde Avrupa Birliği neden Türkiye'nin Euro kullanmasına izin vermesi gerektiğine ilişkin ise Türkiye siyasi ve ekonomik krizlere yabancı olmasa da bu sefer büyük ihtimalle AB'yi de etkileyecek bir patlamanın olacağını iddia etti.

Türkiye'nin dünyanın herhangi bir ülkesinden daha fazla mülteciye ev sahipliği yaptığını ifade edilen yazıda Türkiye'deki derin bir ekonomik kriz, kesinlikle AB'ye yeni bir göç dalgası getirecektir denildi.

GEÇİŞ KOLAY OLUR

Politico dergisi TL'den Euro'ya geçişin kolay olacğaını ifade ederek Türk banka mevduatlarının yaklaşık yüzde 55'i halihazırda yabancı para birimlerinde,  çoğunlukla avro ve ABD doları cinsinden olduğunu aktardı. Euro'ya geçiş durumunda ise Türk finans sektörüne güvenin artacağını öne sürüldü. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@