Bomba Kredi Kulis Haberi! Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 0.99 Faizle Konut Kredisi Kampanyası Mı Düzenleyecek?

Kamu bankaları arasında yer alan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından bugün verilecek olan 200 baz puanlık faiz indirimi müjdesi sonrasında gözler konut kredisi paketine çevrildi.

Finans 25.10.2021 - 08:26 25.10.2021 - 08:26 Gülcan Özer

İlk olarak Reuters haber ajansının duyurduğu ardından da Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cemil Ertem tarafından yapılan paylaşım ile kamu bankaları tarafından bugün 200 baz puan faiz indirimi yapılacağı müjdesi verilmişti. Verilen müjdenin ardından finans kulislerinde yeni iddialar yankılanmaya başlarken bunlardan en büyüğü ise yeni konut kredisi desteği iddiası oldu. 

Kamu bankalarının bugün 200 baz puanlık faiz indirimi yapacağının açıklanması ile gözler devlet bankalarının faiz oranlarına çevrildi. Herkes kredi faiz oranlarının ne kadar düşeceğini merak ederken yapılacak olan indirimin ardından ayrıca yeni destek kredisi müjdesi verilip verilmeyeceği de merak konusu olmuştu. Yeni kredi hamleleri kredi çekmek isteyen kişileri de heyecanlandırdı. 

SIFIR EV ALMAK İSTEYENLERE YENİ DESTEK KREDİSİ MÜJDESİ Mİ GELECEK?

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cemil Ertem tarafından yapılan“Kamu bankaları kredi faizlerini merkez bankasının fonlama faizi (politika faizi) seviyesine çekti" açıklaması ile sarsılan finans kulislerinde yeni kredi haberleri yayılmaya devam etti. 

camil ertem kredi faizleri açıklaması

Kulislerde ortaya atılan iddialar arasında en dikkat çekeni ise kamu bankaları tarafından 0.99 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlanacağı iddiası oldu. Müteahhitler uzun süredir sıfır konut satış rakamlarında yaşanan düşüşü gerekçe göstererek ikinci el konut alımlarının kapsam dışında bırakılacağı, sadece sıfır konut satışlarının destekleneceği bir kredi kampanyası talep ediyorlardı. 

0.99 FAİZ ORANI İLE 180 AY VADELİ KONUT KREDİSİ MÜJDESİ Mİ GELECEK?

Kulislerde ortaya atılan son iddialara göre kamu bankaları bugün açıklanacak olan faiz indirimi duyurusunun yanı sıra aynı zamanda sıfır konutlara yönelik 0.99 faiz oranı ile destek kredisi kampanyası da başlatacaklar. İkinci el konut kredisi faiz oranı için sadece 200 baz puanlık faiz indirimi ile yüzde 1,17 faiz oranının açıklanması beklenirken sıfır konutlar için ise 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapılarak yüzde 0.97 ya da 0.99 faiz oranı ile sıfır konut kredisi kampanyası başlatılabileceği iddia ediliyor. 

kamu-bankaları-hangileri

DEVLET BANKALARI HANGİLERİ, KAÇ TANE KAMU BANKASI VAR?

Bugün yapılacak olan indirim sadece kamu bankalarını kapsayacak. Türkiye'de 3 kamu bankası ve 3 kamu katılım bankası olmak üzere toplam 6 devlet bankası bulunuyor. Bunlar; Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım ve Emlak Katılım Bankası olarak sıralanıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@