Borç Krizi Altındaki Evergrande Hisseleri Eridi! Emlak Krizinde Son Durum Ne?

Emlak piyasasının diken üzerinde durmasına neden olan China Evergrande Group krizinde yeni perde açıldı. Borç batağı içerisinde olduğu iddia edilen şirketin hisseleri adeta çakıldı.

Emlak Haberleri 06.12.2021 - 16:32 06.12.2021 - 16:32 Gülcan Özer

Dünyada yeni bir Lehman Brothers krizini tetikleyeceği endişesi ile yakından takip edilen China Evergrande Group borç krizinde yeni perde açıldı. Şirketin hisse değerleri tarihinin en büyük kaybını yaşarken 2010 senesinden bu yana ilk kez 2 Hong Kong dolarının altını görerek yatırımcılarını şoke etti. 

Son yapması gereken kupon ödemeyi sürenin dolmasına saatler kala yapmayı başararak temerrüde düşmekten son anda kurtulan Evergrande Grup için yeni borç ödeme tarihinin gelmesi ile bir kere daha alarm zilleri çalmaya başlamıştı. Çinli emlak şirketi daha önce yapmış olduğu çağrı ile hükümeti yardıma çağırmıştı. 

HONG KONG BORSASINA AÇIKLAMA YAPTI, HİSSE DEĞERİ ÇAKILDI! 

Şirket son olarak Hong Kong borsasına başvuruda bulunmuş, bor ödeme yükümlülüğünü yerine getirememesi durumunda bazı anlaşmalar kapsamındaki geri ödeme tarihlerinin ileri çekilebileceği konusunda bilgilendirme yapmıştı. Evergrande tarafından gerçekleştirilen talep üzerine Çin’in Guangdong eyaleti yetkilileri, iç kontrolleri güçlendirmek , risk yönetimini denetlemek ve normal operasyonların devam etmesini sağlamak adına şirkete bir çalışma grubu gönderme kararı almıştı. 

Peş peşe yaşanan olumsuzlukların üzerine China Evergrande Group'un hisse değeri Hong Borsasında yüzde 12,4 gibi son derece büyük bir değer kaybı yaşadı. Yaşanan dev kaybın ardından şirketin hisse değeri 2010 senesinden bu yana ilk kez 2 dolar seviyesinin altına düşerek yatırımcılarınü üzdü. Şirketin 82,5 milyon dolarlık kupon ödemesini yerine getiremeyeceği endişesi nedeni ile hisse değerindeki düşüşün arttığı belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@