Borç Krizi İçindeki Çinli Emlak Şirketleri Kritik Virajda!

Evergrande krizi ile çalkalanan Çinli emlak şirketleri için zorlu bir ay başlıyor. Borç krizi içindeki Çinli emlak şirketleri çıkış yolu ararken Aralık ayı ile beraber kritik viraja girildi!

Emlak Haberleri 29.11.2021 - 10:30 29.11.2021 - 10:30 Gülcan Özer

Borç krizi yaşayan Çinli emlak devi Evergrande krizi tüm dünyada emlak piyasalarını sallamıştı. Lehman Kardeşler krizi endişesi yaratan kaos ortamında Evergrande son saniyede kupon ödemesi yaparak temerrüde düşmekten kurtulmuştu. 

Aralık ayı ile beraber yeni ödemeler başlarken gözler boçlu Çinli emlak şirketlerine çevrildi. Çin hükümetinin destek vermediği ve borçlu şirketlerin kendilerinin çözmesini istediği borç krizinde yeni ayla beraber yeni perde açılıyor. 

ÇİNLİ EMLAK ŞİRKETLERİ ARALIK AYINDA YÜKLÜ ÖDEMELER YAPACAK! 

Büyük bir borç yükü ile karşı karşıya kalan Çinli emlak şirketleri piyasalar tarafından da yakından takip edilirken Aralık ayı itibari ile başlayacak olan yeni kupon ödemeleri piyasalarda gerginlik yarattı. Krizin patlak vermesine neden olan ödemesini kaçıran ilk şirket olan Evergrande şirketinin patronu kişisel hisse satışına başlarken Aralık ayında borçlu şirketlerin 1,3 milyar dolarlık ödeme yapması bekleniyor. 

Gayrimenkul sektöründe yaşanan daralmanın olumsuz etkisi ile nakit sıkışıklığı yaşayan şirketler anapara ve faiz ödemelerini yapmakta zorlanırken China Evergrande Group ve Kaisa Group Holdings Ltd. şirketi Çin'in en fazla dolar cinsinden tahvil ihraç eden şirketleri olması nedeni ile yakından takip ediliyor. İki şirketin Aralık ayı sonuna kadar 170.9 milyon dolarlık ödeme yapması gerektiği belirtiliyor. 

Yüzde 20 civarına çekilen faizler borçlu emlak şirketleri için umut ışığı doğmasına neden olmuş, ancak yine de faizlerin yüksek seviyede kalması nedeni ile tam bir iyileşme etkisinden uzak kaldığı belirtilmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@