Borç Krizindeki Çinli Emlak Şirketlerinin Hisseleri Eriyor!

Çin'de emlak sektöründe yaşanan borç krizi katlanarak büyüyor. Çinli emlak şirketlerinin yaşadıkları sorunlar hisselerine de yansıyor. Evergrande krizi sonrası yeni şirketler halkaya ekleniyor.

Emlak Haberleri 15.12.2021 - 07:28 15.12.2021 - 07:28 Gülcan Özer

Sadece Çin'in değil aynı zamanda tüm dünyanın en büyük emlak şirketleri arasında gösterilen Evergrande şirketi ile başlayan borç krizi diğer şirketlere de sıçramaya devam ediyor. Çin emlak sektörü büyük bir borç krizi ile dalgalanırken şimdi de Shimao unvanlı şirkette yaşanan olumsuzluklar emlak sektörü hisselerine yeni darbe vurdu. 

Çin'de emlak sektörüne ait hisseler büyük değer kayıpları yaşarken Evergrande krizi borsa üzerinde de olumsuz etkiler yaratıyor. Yaşanan dalgalanma zaten likidite sorunu yaşayan emlak sektöründe yeni bir krizi daha yol açarken emlak sektörüne ait hisseler 2017 senesinden bu yana en sert düşüşü yaşadı. 

ÇİN BORSASINDA EMLAK SEKTÖRÜNE AİT HİSSELERİN DEĞERİ ÇAKILDI! 

Shimao unvanlı şirketin hisselerinde yaşanan dalgalanma ile beraber Çin borsalarında emlak sektörüne ait hisselerin değeri 3. gününde de düşüşünü sürdürürken böylelikle emlak sektörüne ait şirketlerin hisseleri 2017 senesinden sonraki en düşük seviyesini görmüş oldu. 

JPMorgan Chase & Co. analistleri tarafından yapılan değerlendirmede bağlantılı şirket satın alımları için “Shimao için yalnızca likidite sıkışıklığını değil, aynı zamanda şirket yönetişimi için bir kırmızı bayrağı da ima ettiği" yönünde ifadelere yer verilmesi ile Hong Kong borsasında Salı gününün en fazla kaybettiren hisse senedi olmuştu. 

Yüksek faizli Çin tahvillerinde düşüşe öncülük eden Shimao Grup'a ait olan dolar cinsi tahvillerinin değerlendirmeden sonra yaklaşık 3 sentlik bir değer kaybı yaşadığı belirtiliyor. Hatırlanacağı üzere Evergrande son kupon ödeme tarihini kaçırarak büyük bir yankı uyandırmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@