Borçları Devlet Siliyor! Tarihi Kaçırmayın Hakkınız Yanmasın

Borçların yapılandırılması kapsamında GSS prim borçları yeniden düzenleniyor. İlk defa test yaptıracaklar için ise borçların silinmesi ihtimali var. Ancak son başvuru tarihinin kaçırılmaması gerek.

Finans 18.11.2021 - 11:30 18.11.2021 - 11:30 Mustafa KARAGÖZ

Hükümetin kamu borçlarını yeniden yapılandırmaya alması kapsamında Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim ödemeleri için düzenleme yapılmıştı. Kasım ayının sonuna kadar devam eden düzenlemede borcu olanlar için borçların silinmesi, yeniden düzenlenmesi ihtimali var. 

GSS PRİM BORCU OLANLAR SON GÜN 30 KASIM

GSS prim borcu olanlara dair düzenleme milyonlarca vatandaşı kapsayan bir düzenleme. Geçmiş döneme ilişkin borcu çıkan vatandaşlar ilk defa test yaptırmaları ve gelir testi sonucuna göre borçlarından kurtulma ihtimaline sahipler. Bunun dışında vatandaşlar borçlarını yeniden düzenleyebilirler. Peşin ödemelerde faiz indirimi taksitli ödemelerde ise uzun vadeli seçenekler sunuluyor.

Borçlar Nasıl Silinecek?

Prim borcu olup daha önce gelir testi yaptırmayanlar test yaptıracaklar. Bunun için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidecek vatandaşlar gelir testleri sonucuna göre ödeme yapacak veya yapmayacak. Hane gelir düzeyine göre karar verilece. Hane gelirinin düşük olması durumunda ise borçlar silinecek. 

Borçları Silinmeyenlere Kolaylık

Hane geliri ilan edilen seviyenin üzerinde olanlara ise farklı seçenekler sunulacak. Geliri düşük olanlar, eğitimini tamamlayıp çalışmayanlar, işsiz kalanlara ödeme kolaylığı ile sağlık primi borçlarından kurtulma imkanı verilecek. 

BORÇ ÖDEMELERİ İÇİN E-DEVLET'İ KONTROL EDİN

Borç ödemesi yapacak olan vatandaşlar e-Devlet üzerinden borçlarını kontrol edebilecekler. Otomatik yapılandırma kapsamında faiz indirimli peşin ödeme tutarları e-Devlet üzerinden görülebilecek. Yine ödemelere dair yapılandırma işlemleri e-Devlet sisteminden takip edilebilecek. GSS prim borçları için son gün 30 Kasım.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@