Borcu Olanlar Dikkat! Yapılandırma için Geri Sayım Başladı

Borcu olan vatandaşlar için devlet yapılandırma sürecini harekete geçirdi. Eylül ayı ile birlikte son bulacak yapılandırma sürecinde geri sayım başladı.

Finans 23.09.2021 - 11:20 23.09.2021 - 11:20 Elif İşçi

Pandemi pek çok vatandaşın ekonomik sorunlar yaşamasına neden oldu. Bazıları borçlarını ödeyemezken bazıları ise yeni borçlar eklemeye devam etti. Bu süreçte KYK kredileri, trafik cezaları, askerlik cezaları, köprü ve otoyol ücretleri, MTV ödemeleri ve çok daha fazlası için devlet harekete geçerek yeni bir süreci başlattığını duyurdu.

BORCU OLANLAR İÇİN SON TARİH 30 EYLÜL

Yapılandırma başvurularının bir süre önce başlamasının ardından pek çok vatandaş borçlarını daha küçük taksitlerle ödemek, gecikme zamlarını sildirmek için harekete geçti ve başvuruda bulundu. Ancak hala yapılandırmanın farkında olmayan ve süreyi geçirmek üzere olan binlerce borçlu bulunuyor.

Borçlar arasında pek çok detay bulunuyor. Bunlar;

  • Belediyelere ait olan emlak, vergi ve çevre temizlik borçları,
  • Gümrük tarafından kontrol altına alınan gümrük ve para cezaları,
  • Otoyol ve köprülerden kaçak geçenlerin para cezaları,
  • Seçim, nüfus ve askerliğe dahil olan borçlar,
  • Çeşitli trafik cezaları,
  • MTV ödemeleri,
  • KYK ödemeleri olarak belirlendi. Tüm bunların yanı sıra SGK tarafından belirlenmiş çeşitli primlerin de sürece dahil oldukları öğrenildi

PEŞİN ÖDEME YAPANLARA BÜYÜK KOLAYLIK SAĞLANACAK!

borcu-olanlara-yapılandırma

Yapılandırmanın ardından ilk taksit ödemelerinde de ödeme erteleme kolaylığı getirildi. Ancak bir sonraki ödemeler ise zamanında eksiksiz bir biçimde ödenmeli. İlk ödeme taksit zamanı Eylül ayı olarak belirlenmişken, alınan yeni bir karar ve sağlanan kolaylık sonrasında ilk taksit ödemeleri Ekim ayına ötelenmiş oldu.

Borçların yapılandırılma aşamasında gecikme faizi ve gecikme cezaları silinecek ancak bunun yerine Yİ-ÜFE baz alınarak bir güncelleme yapılması planlanıyor. Borcun tek seferde peşin olarak kapatılması halinde gecikme cezalarının yüzde 90’lık kısmı silinecek. Borcun iki taksit halinde ödenmesi durumunda ise yarısının silinmesi bekleniyor. 18 aya kadar eşit taksitli borç yapılandırması yapılabilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@