Borsa İstanbul Coştu, Tutulamıyor! 2017 Senesinden Bu Yana En Büyük Yabancı Girişi Rekoru Kırıldı

Ekonomide yaşanan dalgalanma ile zorlu günler geçiren Borsa rekorlara doymuyor. BİST-100 endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü, tarihi rekorunu kırdı. Yabancıların girişi dikkat çekti.

Gündem 08.11.2021 - 13:51 08.11.2021 - 13:52 Gülcan Özer

Borsa İstanbul BİST-100 endeksi tarihi günlerinden birini yaşıyor. Koronavirüs salgını döneminde yabancıların sert satış hareketleri ile zorlu günler geçiren, Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararları sonrasında büyük satış atakları ile ciddi kan kayıpları yaşayan borsa hızla toparlandı. 

Özellikle de son 3 aydır üst üste yabancı yatırımcıların alış pozisyonuna geçmesi dikkat çekti. Yabancı yatırımcının devam eden ilgisi yerli yatırımcıların da borsaya olan talebini güçlendirdi. Geride bıraktığımız Cuma günü haftayı 1583 puan ile kapatan ve kapanış rekorunu kıran borsa Pazartesi gününe de yeni rekorla merhaba dedi. 

BORSA İSTANBUL ENDEKSİ TÜM ZAMANLARIN REKORUNU KIRDI! 

Cuma günü tüm zamanların en yüksek kapanış rekorunu kıran Borsa BIST 100 endeki bugün 1.599 puanı görerek tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu bir kere daha kırmış oldu. Ekim ayında yabancıların en çok tercih ettiği hisse senede ise 163,4 milyon dolarlık işlem hacmi ile TÜPRAŞ oldu. 

Borsanın kırmış olduğu rekorda en büyük pay yabancıların oldu. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi rekor seviyelere çıkarken, yabancı yatırımcılar Pay Piyasası'nda 2017'den bu yana ilk kez 3 ay üst üste net alım yaparak bir nevi geri dönmüş oldu. 

borsa yükseliyor

ARALIK 2020 YILINDAN BU YANA EN GÜÇLÜ YÜKSELİŞ MEYDANA GELDİ! 

Ekim ayında yüzde 8,22 oranı ile aylık bazda 2020 senesinin Aralık ayından bu yana en güçlü yükselişini yaşarken dolar bazlı ise yüzde 0,82 oranında artış göstermiş oldu. 1599 puan seviyesini gören BİST 100 endeksi ise bugün itibari ile tüm zamanların en yüksek seviyesi rekorunu bir kere daha kırmış oldu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@