Borsa İstanbul Rekorlara Doymuyor! BIST 100 Endeksi Tüm Zamanların Zirvesine Çıktı!

Borsa İstanbul'un yıldızı parlamaya devam ediyor. BIST 100 Endeksi'nde yine rekor kırıldı. BIST 100 Endeksi tüm zamanların en yüksek kapanışını yaparak rekoru bir adım öteye taşıdı. 

Finans 14.12.2021 - 20:10 14.12.2021 - 20:10 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinin kalbi olarak değerlendirilen Borsa İstanbul son günlerde yüzleri güldürmeye devam ediyor. Türk lirasındaki değer kayıplarından dolayı TL'de kalmak istemeyen yatırımcıların akın ettiği Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi büyük kazançlar vermeyi sürdürüyor. Peki Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi bugün nasıl kapandı? Günün en kritik Borsa İstanbul gelişmeleri neler?

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi bugün yine yüksek bir işlem hacmine ulaştı. Gün içinde toplam 54,7 Milyar TL'lik işlem yapılırken bu durum Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi puanına oldukça pozitif bir şekilde yansıdı. Bir önceki kapanışa göre 56,23 puan artan BIST 100 Endeksi yatırımcıları umutlandırmayı sürdürdü.

BORSA İSTANBUL REKORLARA DOYMUYOR!

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nde bugün değer kazanma oranı yüzde 2,68 oldu. Günü 2.157,74 puan seviyesinde kapatan Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. Rekor seviyeye ulaşan BIST 100 ENdeksi'nde bahar havası esmeye devam ediyor.

EN ÇOK BANKACILIK HİSSELERİ KAZANDIRDI

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nde günün yıldızı ise bankacılık sektörü oldu. Bankacılık hisseleri yüzde 4,13 oranında değer kazanırken holding hisseleri de yüzde 2,40 oranında değerlendi. Sektör endeksleri içerisinde bankacılık sektörü en çok kazanç getiren grup olurken bugün yüzde 1,02 oranında değer kaybeden spor endeksi en çok kaybettiren grup olarak kayıtlara geçti.

ANALİSTLERDEN BORSA YORUMLARI

Bundan sonrasında yaşanancak olan gelişmeler hakkında analistlerden borsa yorumları da geldi. Buna göre enflasyonist baskılar ve Omicron varyantına dair endişelerin borsayı etkilediği bildirildi. Merkez bankalarının kritik faiz kararları öncesinde piyasaların yön belirleme konusunda kararsızlık yaşadıkları vurgulanırken yurt içi piyasalarda pozitif ayrışmanın meydana geldiği değerlendirmesi yapıldı. 

Analistler Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi ile alakalı olarak yarın takip edilecek veri akışlarını da açıkladılar. Buna göre yurt içinde veri akışlarının oldukça sakin olacağı ama yurt dışında ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı nedeniyle gergin bir veri akışı beklendiği belirtildi. FED'in faiz kararında herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmezken borsaları etkileyecek olan asıl veri akışının varlık alımlarının azaltılmasına dair alınacak yeni karar olduğu belirtildi. 

Borsa analistleri yarın Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nde 2.200 puanın direnç ve 2.030 seviyesinin destek seviyeleri olduğu belirtildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@