Borsa İstanbul'da Tarihi Gün! BIST 100 Endeksi'nde Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaşıldı!

Borsa İstanbul'da bugün tarihi bir gün yaşandı. BIST 100 Endeksi kapanış rakamlarına göre tüm zamanların en yüksek kapanışı gerçekleştirildi. 4 Kasım 2021 BIST 100 Endeksi'nin zirvesi oldu.

Finans 04.11.2021 - 19:14 04.11.2021 - 19:14 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinin kalbinin attığı Borsa İstanbul'da bugün rüya gibi bir gün meydana geldi. Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nin kapanış rakamlarına göre tüm zamanların en yüksek seviyesi görüldü. 

BORSA İSTANBUL BIST 100 ENDEKSİ'NDE TARİHİ ZİRVE

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi bugün yüzde 1,85 oranında değer kazanarak günü 1.575,67 puandan kapattı. Bu puan seviyesi tüm zamanların zirvesi olarak kayıtlara geçti. BIST 100 Endeksi önceki kapanışa göre 28,64 puanlık değer kazanımı gerçekleştirirken toplam işlem hacmi de 25,8 Milyar TL'ye çıktı.

borsa istanbul açıklama

BANKACILIK VE HOLDİNG ENDEKSLERİ DEĞER KAZANDI

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nin kapanış rakamlarının ayrıntıları da belli oldu. Buna göre BIST 100 Endeksi'ni ayakta tuttuğu iddia edilen bankacılık endeksinde bugün yüzde 2,01 oranında değer kazanımı meydana geldi. Bir diğer önemli endeks olan holding endeksinde ise yüzde 2,03 oranında değer artışı kaydedildi. 

ULAŞTIRMA ENDEKSİ GÜNE DAMGASINI VURDU

BIST 100 Endeksi'nde sektör endekslerinin kapanış rakamları incelendiğinde en çok değer kazanımının ulaştırma olduğu görüldü. Ulaştırma bugün yüzde 7,60 değer kazanımı ile güne adeta damga vurdu. Bugün sektör endeksleri arasında gerileyen tek endeksin ise yüzde 0,44 değer kaybı ile metal, ana sanayi olduğu bildirildi. 

BORSA NEDEN DEĞER KAZANDI

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi'nde meydana gelen tarihi yükselişin ardından analistler de yeni değerlendirmeleri ile yatırımcılara ışık tuttular. Borsa analistlerine göre bugün meydana gelen yükselmenin nedeni FED kararlarının beklentiler dahilinde açıklanması oldu. Faiz oranlarının değiştirilmemesi, varlık alımlarının 15 Milyar Dolar azaltılmasına rağmen FED Başkanı Jerome Powell'in piyasaları teskin eden açıklamaları risk iştahının artmasını sağladı. 

YARIN TAKİP EDİLECEK VERİ AKIŞLARI

Borsa analistleri ABD'de işsizlik maaşı başvurularında düşüşün sürmesinin ekonomik toparlanmnın devam ettiğini ve bunun da piyasalarda pozitif bir hava estirdiğini belirttiler. Yarın devam edecek olan işlemlerde yurt içinde Hazine nakit dengesi ve yurt dışında da ABD'de açıklanacak istihdam raporunun etkili olacağı ifade edildi.

Borsa İstanbul BIST 100 Endeksi için analistler direnç seviyesinin 1.582 puan, destek noktasının ise 1.500 puan olduğunu duyurdular.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@