Borsa Neden Düşüyor?

Borsa İstanbul son 3 yılın en büyük düşüşünü yaşadı. Borsa yatırımcıları yaşanan düşüşün ardından panikledi. Peki, borsa neden düşüyor, düşüş sürecek mi?

EKONOMİ 28.03.2019 - 10:29 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

Borsa İstanbul son 3 yılın en büyük düşüşünü yaşadı. Borsa yatırımcıları yaşanan düşüşün ardından panikledi. Peki, borsa neden düşüyor, düşüş sürecek mi?

Borsa'da yaşanan düşüş borsa yatırımcılarını üzerken yaşanan düşüş son 3 yılın en büyük düşüşü olarak kayıtlara geçti. Borsa İstanbul BIST 100 endeksi günlük % 5.67 oranında değer kaybı yaşayarak 2016 yılının Temmuz ayından bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirdi. Borsa Neden Düştü?Dolar kurunda geride bıraktığımız hafta yaşanan hızlı yükseliş Merkez Bankası tarafından yapılan müdahale ile durdurulmuştu. Merkez Bankası swap müdahalesi ile yabancıların dolar alımını engelledi ancak dolar almak için TL ihtiyacı duyan yabancılar bunun sonucunda ellerindeki hisse senetlerini satmaya başladı. Yani Merkezin dolar müdahalesi swap işlemlerini engelledi ancak yabancı yatırımcılar dolar almak için TL kaynağı yaratmak amacı ile ellerindeki hisseleri ve değerli kağıtları satmaya başladılar. Bu da Borsa'da hızlı bir erimeye neden oldu. Konu hakkında açıklamada bulunan Noor CM'den Mert Yılmaz "Endeks 94 bin üstüne atmadıkça borsa için çok olumlu bir şey söylemek zor. Seçimlerden sonra piyasalar buradan nasıl bir çıkış planı hazırlandığını görmek isteyecektir. Kurda istenen amaca ulaşıldı ama borsada ciddi zararların oluştuğunu göz ardı etmemek lazım." diyerek seçim sonrasına işaret etti. Merkez Dolar'ın Ateşini Söndürdü Ama Borsa'yı Ateşe Attı Yapılan müdahale dolar kuru için oldukça başarılı sonuç verse de borsada yüksek satış hacmi oluşmasına neden oldu. Dolar almak için Türk Lirası ihtiyacı duyan yabancı yatırımcılar yüksek swap faizi nedeni ile bu isteklerini ellerindeki hisse kağıtlarını satarak karşıladı. Bu da doların ateşini o anlık söndürdü ancak dolar kuru bugün yeniden yükselişe geçti. Dolar kuru şu anda yeniden 5,50 liranın üzerine çıktı ve 5,5005 üzerinden işlem görüyor. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@