Borsa'da GYO Endeksi 2020 Yılında Yüzde 60 Getiri Sağladı!

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Şirketlerinin 2020 yıl sonu piyasa değeri büyük bir çıkış yakalayarak 58 milyar lira sınırına ulaştı. GYODER Gösterge - Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2020 4. Çeyrek Raporu ile çarpıcı rakamlar açıklandı. Açıklanan rakamlara göre Borsada GYO endeksine yatırım yapanlar 2020 yılında yüzde 60 getiri elde etti.

Borsa'da GYO Endeksi 2020 Yılında Yüzde 60 Getiri Sağladı!

GYODER Gösterge - Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2020 4. Çeyrek Raporu için merak edilen rakamlar Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından açıklandı.

Türkiye'nin en büyük çatı dernekleri arasında gösterilen GYODER tarafından açıklanan rakama göre Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı şirketlerinin istikrarlı büyümesi 2020 yılında da devam etti.

BORSADA 2020 YILINDA GYO ENDEKSİ YÜZDE 60 GETİRİ SAĞLADI!

Açıklanan rakamlara göre Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı endeksi 405 puandan başladığı 2020 yılını 647 puandan tamamlayarak toplamda yatırımcılarına yüzde 60 oranında getiri sağladı.

2020 senesinde BIST 100 endeksi yüzde 29 artış gösterirken GYO endeksi ise başarılı performansı ile yüzde 60 getiri ile yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı büyümesini sürdürürken GYO'ların toplam piyasa değeri ise 58 milyar liraya ulaştı. Son çeyrek verilerinin de açıklanması ile beraber kurumsal yatırımcı oranı 2020 yıl sonu itibari ile yüzde 47,29 seviyesine ulaşırken yabancı yatırımcıların toplam yatırımcılarına olan oranı ise yüzde 13,91 olarak belirlendi.

KANAL İSTANBUL PROJESİ 2021 YILI İÇİN GYO'LARIN HİSSE DEĞERİNİ NASIL ETKİLER?

Gündemin en çok tartışılan konuları arasında yer alan Kanal İstanbul projesinin büyüklüğü borsada da hareketlilik yaşanmasına neden oluyor. Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından ayrı ayrı yapılan ve "kesin olarak yapılacak" mesajlarının verildiği her açıklama sonrasında belirli GYO şirketleri ile çimento şirketlerinin hisselerinde yükseliş hareketlerinin yaşandığı görülmüştü.

Buna ek olarak 2021 yılında yeni GYO şirketlerinin kurularak halka arz işlemlerinin yapılacak olması da borsada bu alanda daha da güç kazanılmasını sağlayabilecek girişimler olarak piyasa tarafından takip ediliyor.